Carpenterov syndróm

Carpenterov syndróm je extrémne zriedkavé vrodené ochorenie postihujúce hlavu, tvár aj končatiny. Vyskytuje sa len asi u 1 dieťaťa z milióna novo narodených detí. Čo je to Carpenterov syndróm, aké sú jeho príčiny a ako sa prejavuje?

Príčiny Carpenterovho syndrómu


Príčinou vzniku choroby je mutácia génu uloženého na šiestom chromozóme. Mutácia vzniká buď nanovo, alebo môže byť zdedená od rodičov.

Existuje množstvo ľudí, ktorí majú príslušný gén zmutovaný, ale choroba sa u nich neprejavuje – sú iba prenášačmi.

Pokiaľ ale dvaja takí prenášači majú spolu dieťa, je relatívne veľká šanca, že mu obaja odovzdajú svoj zmutovaný gén a v tom prípade dieťa ochorie Carpenterovým syndrómom.

Prejavy

Genetická porucha sa prejavuje ťažkými deformáciami častí tela – chorý trpí malým vzrastom, obezitou, na končatinách máva krátke zrastené prsty (syndaktylia), niekedy bývajú prítomné aj nadpočetné prsty (polydaktýlia).

Na hlave dochádza k predčasným zrastom niektorých lebečných švov, čo má za následok abnormálny tvary temena – hlava môže byť krátka a široká alebo môže mať kužeľovitý tvar.

Okrem toho bývajú prítomné rôzne deformácie tváre – široký krátky nos, veľké nosné dierky, široká tvár a pod.

Ak je postihnuté dieťa chlapec, býva u neho prítomná porucha zostupu semenníkov. Intelekt môže byť síce nenarušený, ale veľmi často sa vyskytuje mentálna retardácia rôzneho stupňa.

Diagnostika

Okrem príznakov je k získaniu správnej diagnózy treba vykonať genetické vyšetrenia.

Prevencia a liečba

Samotný syndróm je vrodený a teda neliečiteľný. Jednotlivé deformácie môžu vyžadovať chirurgické zákroky (plastická chirurgia).

Prípadné poruchy správania a mentálna retardácia vyžadujú špeciálnu pedagogickú starostlivosť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/carpenteruv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button