Vyliec.sk > Choroby > Zlomenina pätovej kosti

Zlomenina pätovej kosti

zlomenina pätovej kostiZlomenina pätovej kosti nie je príliš častá, je však veľmi bolestivá a nepríjemná. Odborne povedané ide o zlomeninu kosti zvanej calcaneus, ktorá vytvára kostený podklad päty.

Aké sú príčiny vzniku tejto zlomeniny, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetky potrebné informácie o tejto zlomenine sa dočítate v nasledujúcom článku.

Príčiny zlomeniny pätovej kosti


Príčinou je zvyčajne úraz, veľmi rizikový je neopatrný dopad na pätu z veľkej výšky. Anatomická štruktúra nohy spôsobuje, že váha tela je z veľkej časti smerovaná práve na pätovú kosť. Vyššie riziko je u ľudí pokročilejšieho veku a u chorých trpiacich osteoporózou.

Príznaky

Medzi hlavné ťažkosti patrí bolesť päty na postihnutej nohe, bolesť nohy sa zhoršuje pri došliapnutí na pätu a pri stlačení päty. Päta býva opuchnutá a začervenaná, v mieste poranenia môže vzniknúť rozsiahla modrina. Postihnutý nie je schopný na pätu plne došliapnuť a musí krívať.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

Chorý s vyššie spomínanými ťažkosťami je vyšetrený ortopédom, ktorý získa podozrenie už pri fyzikálnom vyšetrení a z údajov o ťažkostiach chorého. Pre potvrdenie diagnózy a určení presného rozsahu a typu zlomeniny sa vykonáva röntgen, alebo CT vyšetrenie.

Liečba

Liečba poranenia s názvom zlomenina pätovej kosti je u niektorých typov zlomenín konzervatívna, tj. bez operácie, so znehybnením päty sadrou a dočasným nezaťažovaním postihnutej končatiny. Užitočnými doplňujúcimi liekmi sú lieky proti bolesti. Druhým variantom je chirurgický ortopedický zákrok. Oba postupy vyžadujú následnú rehabilitáciu chôdze.

Zlomenina pätovej kosti

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.