Zlomenina pätovej kosti

zlomenina pätovej kostiZlomenina pätovej kosti nie je príliš častá, je však veľmi bolestivá a nepríjemná. Odborne povedané ide o zlomeninu kosti zvanej calcaneus, ktorá vytvára kostený podklad päty.

Aké sú príčiny vzniku tejto zlomeniny, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetky potrebné informácie o tejto zlomenine sa dočítate v nasledujúcom článku.

Príčiny zlomeniny pätovej kosti

Príčinou je zvyčajne úraz, veľmi rizikový je neopatrný dopad na pätu z veľkej výšky. Anatomická štruktúra nohy spôsobuje, že váha tela je z veľkej časti smerovaná práve na pätovú kosť.

Vyššie riziko je u ľudí pokročilejšieho veku a u chorých trpiacich osteoporózou.

Príznaky

Medzi hlavné ťažkosti patrí bolesť päty na postihnutej nohe, bolesť nohy sa zhoršuje pri došliapnutí na pätu a pri stlačení päty.

Päta býva opuchnutá a začervenaná, v mieste poranenia môže vzniknúť rozsiahla modrina. Postihnutý nie je schopný na pätu plne došliapnuť a musí krívať.

Diagnostika

Chorý s vyššie spomínanými ťažkosťami je vyšetrený ortopédom, ktorý získa podozrenie už pri fyzikálnom vyšetrení a z údajov o ťažkostiach chorého.

Pre potvrdenie diagnózy a určení presného rozsahu a typu zlomeniny sa vykonáva röntgen, alebo CT vyšetrenie.

Liečba

Liečba poranenia s názvom zlomenina pätovej kosti je u niektorých typov zlomenín konzervatívna, tj. bez operácie, so znehybnením päty sadrou a dočasným nezaťažovaním postihnutej končatiny.

Užitočnými doplňujúcimi liekmi sú lieky proti bolesti.

Druhým variantom je chirurgický ortopedický zákrok. Oba postupy vyžadujú následnú rehabilitáciu chôdze.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zlomenina-patni-kosti

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button