Úvod / Choroby / Zlomenina pätovej kosti

Zlomenina pätovej kosti

zlomenina pätovej kostiZlomenina pätovej kosti nie je príliš častá, je však veľmi bolestivá a nepríjemná. Odborne povedané ide o zlomeninu kosti zvanej calcaneus, ktorá vytvára kostený podklad päty.

Aké sú príčiny vzniku tejto zlomeniny, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetky potrebné informácie o tejto zlomenine sa dočítate v nasledujúcom článku.

Príčiny zlomeniny pätovej kosti:


Príčinou je zvyčajne úraz, veľmi rizikový je neopatrný dopad na pätu z veľkej výšky. Anatomická štruktúra nohy spôsobuje, že váha tela je z veľkej časti smerovaná práve na pätovú kosť. Vyššie riziko je u ľudí pokročilejšieho veku a u chorých trpiacich osteoporózou.

Príznaky:

Medzi hlavné ťažkosti patrí bolesť päty na postihnutej nohe, bolesť nohy sa zhoršuje pri došliapnutí na pätu a pri stlačení päty. Päta býva opuchnutá a začervenaná, v mieste poranenia môže vzniknúť rozsiahla modrina. Postihnutý nie je schopný na pätu plne došliapnuť a musí krívať.

Diagnostika:

Chorý s vyššie spomínanými ťažkosťami je vyšetrený ortopédom, ktorý získa podozrenie už pri fyzikálnom vyšetrení a z údajov o ťažkostiach chorého. Pre potvrdenie diagnózy a určení presného rozsahu a typu zlomeniny sa vykonáva röntgen, alebo CT vyšetrenie.

Liečba:

Liečba poranenia s názvom zlomenina pätovej kosti je u niektorých typov zlomenín konzervatívna, tj. bez operácie, so znehybnením päty sadrou a dočasným nezaťažovaním postihnutej končatiny. Užitočnými doplňujúcimi liekmi sú lieky proti bolesti. Druhým variantom je chirurgický ortopedický zákrok. Oba postupy vyžadujú následnú rehabilitáciu chôdze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *