Vyliec.sk > Choroby > Zlomenina kľúčnej kosti

Zlomenina kľúčnej kosti

zlomeniny kľúčnej kostiZlomenina kľúčnej kosi je relatívne bežný typ poranenia. Kľúčnu kosť si každý z nás dokáže ľahko nahmatať, je párová a na danej strane spája horný okraj hrudnej kosti s lopatkou.

Ako sa táto zlomenina prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko dôležité podrobnosti sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny zlomeniny kľúčnej kosti


V drvivej väčšine ide o úrazy pri pádoch, autonehodách a kontaktných športoch. U novorodenca môže dôjsť k poraneniu s názvom zlomenina kľúčnej kosti počas pôrodu.

Príznaky

Podobne ako iné zlomeniny je zlomenina kľúčnej kosti bolestivá. Bolesť sa zhoršuje pri pohyboch v ramene, a preto sú pohyby v ramene viac, či menej obmedzené. Oblasť kľúčika (hrudník v mieste kľúčnej kosti) môže byť opuchnutá a teplá na pohmat, v okolí sa môžu vytvárať modriny.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Vážnou komplikáciou môže byť narušenie ciev a nervov zásobujúcich príslušnú hornú končatinu. Tento stav sa prejaví brnením danej končatiny, poruchami citlivosti a hybnosti, prípadne oslabením alebo vymiznutím pulzu.

Diagnostika

Diagnózu väčšinou určuje chirurg alebo traumatológ na základe pacientových ťažkostí a fyzikálneho vyšetrenia. Diagnóza je potvrdená röntgenovým vyšetrením, u rozsiahlejšieho poranenia a komplikácií môže byť potrebné vykonanie CT vyšetrenia.

Liečba

Väčšinou postačí imobilizácia (znehybnenie) ramena a hornej končatiny pomocou imobilizačného závesu, doba imobilizácie záleží na konkrétnom prípade a rozhodnutí ošetrujúceho lekára. Počas liečby sa podávajú lieky proti bolesti podľa potreby pacienta.

Komplikovanejšie zlomeniny sa riešia chirurgickým zákrokom, obzvlášť pokiaľ ide o otvorenú zlomeninu, alebo ak sa konce zlomenej kosti od seba príliš odchýlia.

Zlomenina kľúčnej kosti

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.