Vyliec.sk / Choroby / Zlomenina kľúčnej kosti

Zlomenina kľúčnej kosti

zlomeniny kľúčnej kostiZlomenina kľúčnej kosi je relatívne bežný typ poranenia. Kľúčnu kosť si každý z nás dokáže ľahko nahmatať, je párová a na danej strane spája horný okraj hrudnej kosti s lopatkou.

Ako sa táto zlomenina prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko dôležité podrobnosti sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny zlomeniny kľúčnej kosti


V drvivej väčšine ide o úrazy pri pádoch, autonehodách a kontaktných športoch. U novorodenca môže dôjsť k poraneniu s názvom zlomenina kľúčnej kosti počas pôrodu.

Príznaky

Podobne ako iné zlomeniny je zlomenina kľúčnej kosti bolestivá. Bolesť sa zhoršuje pri pohyboch v ramene, a preto sú pohyby v ramene viac, či menej obmedzené. Oblasť kľúčika (hrudník v mieste kľúčnej kosti) môže byť opuchnutá a teplá na pohmat, v okolí sa môžu vytvárať modriny.

Vážnou komplikáciou môže byť narušenie ciev a nervov zásobujúcich príslušnú hornú končatinu. Tento stav sa prejaví brnením danej končatiny, poruchami citlivosti a hybnosti, prípadne oslabením alebo vymiznutím pulzu.

Diagnostika

Diagnózu väčšinou určuje chirurg alebo traumatológ na základe pacientových ťažkostí a fyzikálneho vyšetrenia. Diagnóza je potvrdená röntgenovým vyšetrením, u rozsiahlejšieho poranenia a komplikácií môže byť potrebné vykonanie CT vyšetrenia.

Liečba

Väčšinou postačí imobilizácia (znehybnenie) ramena a hornej končatiny pomocou imobilizačného závesu, doba imobilizácie záleží na konkrétnom prípade a rozhodnutí ošetrujúceho lekára. Počas liečby sa podávajú lieky proti bolesti podľa potreby pacienta.

Komplikovanejšie zlomeniny sa riešia chirurgickým zákrokom, obzvlášť pokiaľ ide o otvorenú zlomeninu, alebo ak sa konce zlomenej kosti od seba príliš odchýlia.


Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 22 in /data/web/virtuals/150048/virtual/www/wp-content/plugins/so-widgets-bundle/base/siteorigin-widget.class.php on line 853

Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 22 in /data/web/virtuals/150048/virtual/www/wp-content/plugins/so-widgets-bundle/base/siteorigin-widget.class.php on line 853

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.