Urémia
Urémia je označenie pre chorobný stav, keď sa v tele hromadia dusíkaté splodiny metabolizmu medzi ktoré patrí napríklad močovina (latinsky urea).
Ako sa urémia prejavuje? Aká je jej liečba? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny urémie
Hlavnou príčinou hromadenia splodín je chronické obličkové zlyhávanie. Obličky sú očišťovacími jednotkami tela, majú za úlohu filtrovať krv a odstraňovať z tela potenciálne škodlivé zlúčeniny.
Prejavy
Postupné narastanie koncentrácie dusíkatých zlúčenín v krvi vedie k celkovému zhoršovaniu stavu. Človek sa necíti dobre, stráca chuť do jedla a začne ubúdať na váhe. Objavuje sa svalová slabosť, nevoľnosť a zvracanie. Nakoniec dochádza k poruche vedomia a k smrti, podiel na tom má aj súčasný rozvrat vnútorného prostredia organizmu a minerálov v krvi pri poruche obličkových funkcií.
Pri urémii sa môže objaviť polyneuropatia a zápaly osrdcovníka.
Diagnostika
Pacienta môžeme vypočuť, informácie o koncentrácii dusíkatých splodín v krvi nám dá vyšetrenie krvi. Je pochopiteľne nutné nielen zistiť samotnú prítomnosť urémie, ale aj nájsť jej príčinu.
Z toho dôvodu je nutné komplexné vyšetrenie obličiek, ktoré by nám malo odpovedať to, o akú chorobu sa jedná.
Liečba
Musíme liečiť príčinu zlyhávania obličiek, ak je to však možné. V zásade je nutné udržiavať vyrovnaný príjem a výdaj tekutín, brániť dehydratácií alebo naopak prevodneniu chorého. Ak už nie sme schopní funkciu obličiek zlepšiť je jediným riešením začatie dialýzy.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/uremie
Použité zdroje: základné zdroje textu