Úvod / Choroby / Tarlovova cysta

Tarlovova cysta

tarlovova cystaTarlovova cysta je označenie pre dutinu v chrbtovom kanáli, ktorá je vyplnená mozgovomiechovým mokom. Typickým miestom výskytu je úroveň stavcov krížovej kosti (sakrálna oblasť).

Aké sú príčiny a príznaky tejto cysty, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Tarlovovej cysty:


Presná príčina vzniku tohoto ochorenia nie je väčšinou známa. Existuje množstvo teórií, z ktorých niektoré dávajú vznik cysty do súvislosti s určitými poruchami toku mozgovomiechového moku, s úrazmi a miestnymi zápalmi.

Príznaky:

V mnohých prípadoch ochorenie nevyvoláva žiadne príznaky, niekedy však spôsobuje bolesti chrbta, bolesti kostrče, poruchy pri močení (močová inkontinencia), bolesti vystreľujúce do dolných končatín, poruchy citlivosti vonkajších pohlavných orgánov, narušenie erekcie u mužov, poruchy citlivosti, brnenie a zhoršenie hybnosti dolných končatín a mnohé ďalšie.

Tarlovova cysta má tendenciu veľmi pomaly rásť a zväčšovať sa, čo môže viesť k postupnému horšeniu príznakov.

Diagnostika tejto cysty:

Ochorenie je zvyčajne nájdené vďaka neurologickému vyšetreniu, ktoré je doplnené zobrazovacou metódou na daný úsek chrbtice (CT vyšetrenie chrbtice, magnetická rezonancia chrbtice).

Liečba Tarlovovej cysty:

Ani moderná medicína nemá príliš mnoho metód, ktoré si s Tarlovovými cystami vedia účinne poradiť. Okrem symptomatickej terapie tlmiacou príznaky je jediným možným riešením neurochirurgia, ktorá je však pomerne rozsiahly a má svoje riziká, a preto je nutné zhodnotenie každého prípadu individuálne skupinou skúsených odborníkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *