Tarlovova cysta

tarlovova cystaTarlovova cysta je označenie pre dutinu v chrbtovom kanáli, ktorá je vyplnená mozgovomiechovým mokom. Typickým miestom výskytu je úroveň stavcov krížovej kosti (sakrálna oblasť).

Aké sú príčiny a príznaky tejto cysty, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Tarlovovej cysty


Presná príčina vzniku tohoto ochorenia nie je väčšinou známa.

Existuje množstvo teórií, z ktorých niektoré dávajú vznik cysty do súvislosti s určitými poruchami toku mozgovomiechového moku, s úrazmi a miestnymi zápalmi.

Príznaky

V mnohých prípadoch ochorenie nevyvoláva žiadne príznaky, niekedy však spôsobuje bolesti chrbta, bolesti kostrče, poruchy pri močení (močová inkontinencia), bolesti vystreľujúce do dolných končatín, poruchy citlivosti vonkajších pohlavných orgánov, narušenie erekcie u mužov, poruchy citlivosti, brnenie a zhoršenie hybnosti dolných končatín a mnohé ďalšie.

Tarlovova cysta má tendenciu veľmi pomaly rásť a zväčšovať sa, čo môže viesť k postupnému horšeniu príznakov.

Diagnostika

Ochorenie je zvyčajne nájdené vďaka neurologickému vyšetreniu, ktoré je doplnené zobrazovacou metódou na daný úsek chrbtice (CT vyšetrenie chrbtice, magnetická rezonancia chrbtice).

Liečba Tarlovovej cysty

Ani moderná medicína nemá príliš mnoho metód, ktoré si s Tarlovovými cystami vedia účinne poradiť.

Okrem symptomatickej terapie tlmiacou príznaky je jediným možným riešením neurochirurgia, ktorá je však pomerne rozsiahly a má svoje riziká, a preto je nutné zhodnotenie každého prípadu individuálne skupinou skúsených odborníkov.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tarlovova-cysta

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button