Otvorená Botallova spojka

otvorená Botallova spojkaOtvorená Botallova spojka sa tiež označuje ako ductus arteriosus. Ide sa o cievnu spojku, ktorá je prítomná u plodu v maternici, ale po pôrode by mala vymiznúť. V opačnom prípade môžeme pretrvávajúcu Botallovu spojku považovať za chorobný stav, ktorý narúša kardiovaskulárny systém jedinca.

Plod v maternici nedýcha a kyslík dostáva pupočnou šnúrou z placenty. Matka teda dýcha aj za dieťa. Pľúcami preto neprechádza krv a krv, ktorá k nim zo srdca pritečie je Botallovou spojkou prevedená do aorty a do organizmu.

Keď dôjde k pôrodu a novorodenec sa prvýkrát nadýchne, pľúcami začne pretekať krv a zmena tlakových pomerov vedie k samovoľnému uzavretiu Botallovej spojky, ktorá potom počas krátkej doby odumrie a premení sa v obyčajný väzivový pruh.

Jej zvyšky teda všetci z nás máme v tele. Problémom je, keď sa u niektorých novorodencov vzniká otvorená Bottalova spojka.

Príčiny otvorenej Bottalovej spojky


Presná príčina poruchy s názvom otvorená Botallova spojka nie je vždy jasná, ale predpokladá sa určitý genetický vplyv (vyšší výskyt je u novorodencov s Downovým syndrómom) a niektoré vplyvy vonkajšieho prostredia.

Celkovo vyššiu početnosť výskytu poruchy s názvom otvorená Botallova spojka majú nedonosený novorodenci.

Príznaky

Príznaky poruchy s názvom otvorená Botallova spojka si môžeme ľahko odvodiť.

Krv, ktorá by mala tiecť aortou k tkanivám je odvádzaná otvorenou Botallovou spojkou do pľúcneho riečiska, kde je nižší krvný tlak. Pľúcne riečisko je tak preťažené, rastie v ňom tlak a to môže poškodiť pľúcne cievy.

Chorý jedinec trpí dýchavičnosťou, únavou a v detskom veku zle rastie a pomaly pribúda na váhe. Pravá polovica srdca je preťažovaná, srdce sa zväčšuje a časom môže začať zlyhávať.

Diagnostika

Existujúca otvorená Botallova spojka sa prejavuje vznikom šelestu, v prípade podozrenia na vrodenú vadu srdce je nutné urobiť ECHO srdca, ktoré dobre ukáže anatomické a funkčné pomery v srdci a jeho okolia.

Liečba

Pretrvávajúca neuzavretá Botallova spojka by mala byť uzatvorená, čo sa dosahuje rôznymi metódami.

Určitý efekt na uzavretie spojky môžu mať lieky ako sú niektoré nesteroidné protizápalové lieky, alternatívou je endovaskulárny alebo chirurgický zákrok.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/otevrena-botallova-ducej

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button