Onkocytóm

OnkocytómOnkocytóm je menej známy typ nádoru, ktorý sa vyskytuje pomerne zriedkavo. Nádor vzniká z onkocytov, čo sú bunky veľmi bohaté na mitochondrie (bunkové organely zodpovedné za energetický metabolizmus bunky). Aké sú príčiny vzniku tohto nádoru, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Onkocytóm a jeho príčiny


Onkocytómy môžu vzniknúť prakticky vo všetkých orgánoch, častejšie v slinných žľazách, v štítnej žľaze a v obličke. Príčina ich vzniku býva nejasná.

Prejavy

Onkocytómy sa obvykle nijako neprejavujú. Onkocytómy niektorej z veľkých slinných žliaz môže spôsobiť jej zväčšenie, (typické je to pre príušnej žľazu), onkocytóm v štítnej žľaze má podobu hmatného uzla štítnej žľazy a onkocytóm obličky môže spôsobiť bolesti v boku a krv v moči.

Onkocytómy sa zvyčajne správajú nezhubne, ale niektoré sa môžu zvrhnúť a začať tvoriť metastázy.

Stredová časť väčších onkocytomov dosť často prepadá nekróze (odumretie) a vedie k vzniku jazvy tkaniva.

Diagnostika

Nádor môže byť nájdený pomocou niektorej zo zobrazovacích metód (ultrazvuk, CT vyšetrenie, magnetická rezonancia), ale definitívne diagnóza je možná iba histologickým vyšetrením vzorky nádorovej hmoty získanej biopsiou, alebo histologickým vyšetrením celého odstráneného nádoru.

Liečba

Základom liečby je chirurgické odstránenie nádoru.

Vzhľadom k určitému riziku existencie zhubných onkocytomov ide o úplne rozumný postup.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/onkocytom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button