Nádcha

NádchaNádcha (odborne rhynitída [rinitýda]) je zápalové ochorenie nosovej dutiny. Ide o bežné ochorenie, ktorým pravidelne trpí väčšina z nás, niektorí aj viackrát ročne.

Ako sa toto ochorenie prejavuje, čo ho spôsobuje a ako ho diagnostikovať? Ako nádchu liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny vzniku nádchy


Väčšinou sa jedná o infekčné zápaly vírusového pôvodu, vírusy sa na sliznicu nosohltanu dostanú zo vzduchu (tzv. kvapôčková infekcia).

Sliznica nosovej dutiny oslabená vírusovou infekciou sa však môže stať vhodným cieľom pre baktérie a zápal sa zmení na bakteriálny.

Úplne špeciálnou podskupinou nádchy je nádcha alergická, ktorá je formou alergie.

Prejavy

Príznaky nádchy pozná asi každý. Okrem celkovej nevoľnosti a únavy je prítomná zvýšená teplota, pocit plného nosa, kýchanie, vysmrkávánie hlienov a strata čuchu (daná opuchom sliznice).

U bakteriálneho zápalu môže dôjsť k vysmrkávaniu zelených hlienov, niekedy aj s prímesami hnisu.

Bakteriálny zápal dutiny nosnej sa môže nepríjemne komplikovať vznikom zápalu dutín alebo zápalu stredného ucha.

Alergická nádcha máva náhle vzniknuté príznaky po kontakte s alergénom, ktoré zase pomerne rýchlo vymiznú.

Diagnostika

U infekčnej nádchy sa väčšinou žiadna diagnostika nevykonáva. Iba ak sa stav nelepší a máme podozrenie na prítomnosť bakteriálneho zápalu, je vhodné vykonať vyšetrenie CRP z krvi a vykonať výter z nosohltana.

U vysokého CRP a pozitívneho výteru potom môžu byť predpísané antibiotiká.

Liečba

Vírusová nádcha sa moc liečiť nedá. Pravidelné smrkanie umožní odvádzať hlien, inak sa odporúča pokoj, dostatok teplých tekutín, prípadne lieky na zníženie teploty.

Pomerne obľúbené sú lieky k miestnej aplikácii do nosa, ktoré znižujú opuch sliznice (tzv. Dekongestany). Tie by ale nemali byť užívané dlhú dobu, pretože môžu sliznicu nosa poškodiť.

Ak je dôvodné podozrenie na vznik bakteriálnej infekcie, sú podávané antibiotiká. Alergický typ nádchy sa lieči protialergickými liekmi, pomerne často antihistaminikami.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ryma

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button