Vyliec.sk > Choroby > Leishmanióza

Leishmanióza

leishmaniózaLeishmanióza [lejšmanijóza] je zložito znejúci názov, ktorý označuje jedno menej časté infekčné ochorenie. Niektoré formy leishmaniózy môžu byť smrteľne nebezpečné a tak si táto choroba určite zaslúži svoj vlastný článok.

Príčiny leishmaniózy


Vyvolávateľmi leishmaniózy je parazitický prvok patriaci do skupiny Leishmania. V Slovenskej republike sa nevyskytuje, jedná sa však o typického obyvateľa radu subtropických a tropických štátov Afriky, Ázie a Južnej Ameriky.

Choroba je prenášaná bodnutím niektorými druhmi tropického hmyzu, napríklad niektorými muchami a komármi. V ľudskom tele sa prvoky množia a poškodzujú tkanivo. Zvýšené riziko infekcie majú ľudia s podvýživou a oslabenou imunitou.

Prejavy

Leishmanióza má viac foriem. Pomerne klasická je kožná forma, kedy dochádza k vzniku kožného zápalu v mieste bodnutia komárom, kde leishmanie prenikli do tela. Niekedy môžu v okolí vzniknúť kožné vredy. Prognóza tejto formy je veľmi dobrá a zvyčajne dochádza k uzdraveniu sa. Po kožnom zápale však môžu zostať doživotné jazvy.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Ďalej existuje slizničná forma, kedy je postihnutá najmä sliznica dutiny ústnej a nosnej so vznikom bolestivých vriedkov. Aj tento typ leishmaniózy má dobrú prognózu.

Oveľa závažnejšie sú tzv. viscerálne formy choroby, kedy dochádza k napadnutiu niekoľkých vnútorných orgánov. Medzi príznaky patrí únava, chudokrvnosť, postupný úbytok na váhe, zvýšená teplota, zväčšenie lymfatických uzlín, zväčšenie sleziny a zväčšenie pečene. Prognóza tejto viscerálnej formy je bez terapie veľmi zlá a väčšina chorých zomiera.

Diagnostika leishmaniózy

Na diagnózu je možné pomýšľať u človeka žijúceho v miestach výskytu Leishmania, alebo u turistov, ktorý sa z týchto oblastí vrátili. Prítomnosť prvoka možno potvrdiť vo vzorke krvi pod mikroskopom, existujú však aj pokročilejšie sérologické metódy a metódy na potvrdenie tejto choroby.

Prevencia

Zatiaľ neexistuje účinná vakcína proti leishmanióze a jedinou prevenciou tak je v miestach ohnísk infekcie dôsledná ochrana pred hmyzom, používanie ochranných pomôcok a repelentov.

Liečba leishmaniózy

Viscerálna leishmanióza sa má liečiť, ale efekt terapie je niekedy veľmi sporný. Základom sú zlúčeniny obsahujúce antimón, ďalej potom niektoré antimykotiká a ďalšie chemické látky. Antibiotiká sú v terapii leishmaniózy vcelku neúčinné, istou výnimkou je antibiotikum paromomycín.

Leishmanióza

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.