Úvod / Choroby / Giardióza

Giardióza

Giardióza Giardióza [džijardijóza] čiže lambliáza je infekčné ochorenie, ktoré zvyčajne nie je vyložene nebezpečné, ale môže spôsobiť značné množstvo nepríjemných príznakov. Nákaza sa vyskytuje prakticky na celom svete a ročne sa počty nakazených počítajú v miliónoch.

Príčiny giardiózy


Príčinou choroby je nákaza prvokom známym ako Giardia intestinalis (lamblia črevná). Prvoky napádajú určité zvieratá, v ktorých stolici sa potom v podobe cýst šíria do okolia. Človek sa môže nakaziť vypitím kontaminovanej vody alebo zjedením kontaminovanej potravy.

Prejavy

U mnohých ľudí môže byť nákaza giardiózou bezpríznaková. Pokiaľ príznaky vznikajú, ide typicky o ťažkosti súvisiace s tráviacim traktom, pretože Giardia žije v črevách.

Popisované sú bolesti brucha, plynatosť, hnačky a kvôli poškodeniu črevných slizničných enzýmov sa objavuje neznášanlivosť mliečnych výrobkov. Celkovo sa pri dlhodobom priebehu môžu u človeka rozvinúť príznaky poruchy vstrebávania živín.

Diagnostika

Giardióza môže byť potvrdená na základe vyšetrenia stolice s nálezom cýst spomínaného prvoka alebo ich povrchových štruktúr (antigény).

Prevencia

Dôležité je nepiť vodu z neznámych zdrojov a vodovodnú vodu v nedostatočne rozvinutých štátoch (neplatí pre SR). Voda zo zdroja neistej kvality by mala byť prevarená.

Liečba

Základom terapie sú niektoré antibiotiká. Lamblia črevná je pomerne dosť citlivá na antibiotikum metronidazol a jeho nasadenie zvyčajne rýchlo vedie k vyliečeniu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *