Bürgerova choroba

Bürgerova chorobaBürgerova choroba sa odborne označuje ako thromboangiitis obliterans [trombangitis obliteranc]. Jedná sa o vzácne a závažné postihnutie krvných ciev a nervov nie celkom jasnej príčiny. Choroba sa zvyčajne objavuje u mladých mužov vo veku pod 40 rokov.

Bürgerova choroba a jej príčiny


Mechanizmus vzniku choroby nie je známy, ale je isté, že extrémne dôležitý faktor hrá v rozvoji ochorenia fajčenie. Svoju rolu zrejme zohráva aj istý vzácny genetický predpoklad, ktorý v kombinácii s užívaním tabaku choroba spustí, ale presné znalosti nie sú v tejto dobe k dispozícii.

Podstatou choroby je neinfekčný zápal cievnych stien *, ktorý je spojený so vznikom krvných zrazenín v tepnách a žilách (najčastejšie na končatinách).

Tepny sa nimi začnú uzatvárať. V niektorých prípadoch môže prebiehajúci zápal vyústiť až do premeny ciev a blízko uložených nervov v nefunkčnej väzivové pruhy.

* Zápaly ciev sa označujú ako vaskulitída a Bürgerova choroba medzi ne patrí.

Prejavy

Choroba sa prejavuje nedostatkom kyslíka v častiach tela zásobených zužujúcimi sa tepnami. Obvykle sa jedná bolesti horných a bolesti dolných končatín.

Pod miestami zúženia a uzáveru tepien môže dôjsť k vymiznutiu pulzácií. Bolesti sú najprv námahové (kedy je vyššia spotreba kyslíka tkanivami), neskôr aj kľudové.

V nedostatočne okysličenom teréne potom môžu ľahko vznikať najrôznejšie defekty a šíriť sa bakteriálne infekcie. Najzávažnejšia komplikácia je gangréna.

Diagnostika

Základné diagnostickou metódou okrem anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia je angiografia ciev. Tou nenájde aterosklerotické zúženie typické pre klasickú PAOD, ale uzávery tepien spôsobené krvnými zrazeninami.

V týchto miestach sa objavujú aj špirálovité novotvorené cievy, ktoré sa snažia uzávery premosťovať.

Liečba

Liečba síce prakticky neexistuje, veľký efekt má však zanechanie fajčenia. podávajú sa aj slabšie lieky proti zrážaniu krvi so zmiešaným efektom.

Ak je uzáver na priaznivom mieste, možno chirurgicky vytvoriť cievnu spojku (bypass), ktorá uzavreté miesto premostí.

V prípade závažných komplikácií ako je vznik gangrény je nutné prevedenie amputácia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/burgerova-nemoc

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button