Actinomykóza

ActinomycetyActinomykóza je chronické infekčné ochorenie, ktoré postihuje množstvo orgánov a môže spôsobiť veľa komplikácií. Viac o prejavoch, príčinách, diagnostike a liečbe sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Actinomykóza a jej príčiny


Príčinou ochorenia je infekcia baktériami, ktoré nazývame aktinomycety. Actinomycety v malom množstve žijú v ústnej dutine a črevách mnohých zvierat vrátane ľudí.

Zdrojom infekcie je zvyčajne ústna dutina, kde sa zvyšuje riziko prieniku aktinomycét do tkanív pri neošetrenom zubnom kaze a jeho komplikáciách.

Prejavy

Actinomykóza sa prejavuje tvorbou ohraničených nákazových ložísk, ktoré sú vo forme abscesov naplnených riedkym žltastým hnisom.

Abscesov býva viac a majú tendenciu prepájať sa s fistulami. Často sa fistuly môžu prejaviť na povrchu kože, čo umožní odtekaniu hnisu.

V prípade aktinomykózy s pôvodom v ústnej dutine nájdeme tieto abscesy a fistuly v oblasti tkanív krku, ktoré stvrdnú a objavia sa v nich nebolestivé podkožné hrče.

Choroba sa ťažko lieči bez terapie a spôsobuje vznik zjazvených zmien.

Okrem tkanív mäkkých tkanív môžu aktinomycety tiež napadnúť kosti, pľúca, prsia a tráviaci trakt.

Diagnostika

CT vyšetrenieDiagnostike môže pomôcť klinický obraz, je dôležité získať hnisavú tekutinu, v ktorej môžu nachádzať aktinomycety.

Charakteristickým nálezom sú takzvané bradavice, ktoré sú malé zrnká aktinomycetov.

Anatomické oblasti postihnuté aktinomycetami môžu byť skreslené a zle viditeľné, presnejší obraz a rozsah ochorenia nám môže pomôcť zistiť CT vyšetrenie.

Liečba

Antibiotika sú základom terapie, našťastie aktinomycety sú stále citlivé na bežný penicilín.

Liečba môže byť komplikovaná, ak sú aktinomycety prítomné v tkanivách, do ktorých antibiotika horšie prenikajú.

Vzhľadom na skutočnosť, že aktinomycety nemajú radi kyslík, priebeh terapie vo veľmi vážnych prípadoch môže zlepšiť pobyt v prostredí s vysokou koncentráciou kyslíka (hyperbarická komora).

Pri poruchách odtoku hnisu z niektorých abscesov môže tiež vyžadovať chirurgický zákrok.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/aktinomykoza

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button