Pálenie záhy

pálenie záhyPálenie záhy je nepríjemný stav, ktorý asi niekedy zažil každý z nás. Jedná sa o nepríjemný pocit pálenia za hrudnou kosťou, ktorý môže smerovať smerom hore do krku. V niektorých prípadoch môže byť bolesť na hrudi pri pálení záhy tak silná, že môže byť zamenená s infarktom myokardu.

Príčiny pálenia záhy:


Príčinou pálenia záhy je vniknutie kyslého žalúdočného obsahu späť do pažeráka (tzv. reflux), čo vyvolá podráždenie sliznice pažeráka a to sa môže prejaviť bolestivým pálením záhy.

Časté pálenie záhy môže byť základným prejavom refluxnej choroby pažeráka, o ktorej si môžete prečítať článku priamo určenom tejto problematike.

A aké teda môžu byť rizikové faktory častejšieho refluxu?

1. Vplyv potravy

Existuje veľké množstvo potravín, ktoré oslabujú dolný pažerákový zvierač, ktorý oddeľuje pažerák od žalúdka.

Ochabnutý zvierač umožní ľahší prienik kyslého obsahu žalúdka do pažeráka.

Medzi také potraviny zaraďujeme čokoládu a nápoje obsahujúce kofeín a alkohol.

2. Fajčenie

Látky v cigaretovom dyme opäť narušujú správnu funkciu dolného pažerákového zvierača a to zvyšuje riziko vzniku kyslého refluxu.

3. Bráničná prietrž

Bráničná prietrž je veľmi častá. Jej najbežnejší typ znamená vysunutie časti žalúdka nad bránicu, čo anatomicky narúša správne dovieranie dolného pažerákového zvierača a uľahčí prienik kyslého obsahu žalúdka do pažeráka.

Zďaleka nie každý človek s bránicovou prietržou trpí pálením záhy, ale riziko je vyššie.

4. Tehotenstvo

Vplyvom zvýšeného tlaku v dutine brušnej je návrat žalúdočnej šťavy do pažeráka typicky pre ženy v pokročilom stupni tehotenstva.

Pálenie záhy našťastie zvyčajne ustúpi pomerne rýchlo po pôrode.

Diagnostika pálenia záhy

Ako je napísané v texte o refluxnej chorobe pažeráka, mnohokrát robíme iba tzv. terapeutický test, kedy človeku podáme liek zo skupiny blokátorov protónovej pumpy (lieky proti žalúdočnej kyslosti) a pri vymiznutí ťažkostí máme pálenie záhy potvrdené a vyriešené.

Vzhľadom k faktu, že pálenie záhy je obyčajný príznak je však vhodné u starších ľudí s častým pálením záhy vykonať gastroskopiu, aby sme si sliznicu pažeráka mohli prezrieť na vlastné oči a vylúčiť refluxnú chorobu pažeráka s jej komplikáciami (zápaly pažeráka, Barrettov pažerák, zúženie pažeráka, rakovinu pažeráka a ďalšie).

Ďalšími možnými vyšetreniami je pH-metria pažeráka (meranie pH v pažeráku za 24 hodín) a Esofageálna manometria (hodnotí tlakové pomery v pažeráku a funkciu dolného pažerákového zvierača).

Ďalší postup pri pálení záhy

K páleniu záhy ako k príznaku pristupujeme jednoducho – dôležité sú diétne opatrenia, zákaz fajčenia, prípadne užívanie niektorých liekov proti prekysleniu žalúdka (nárazovo antacidá, pravidelne blokátory protónovej pumpy).

Ak sa nájde niektorá z komplikácií refluxnej choroby pažeráka, potom sa snažíme riešiť aj ju.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/paleni-zahy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    1 komentár

    1. Poznať príčiny pálenia záhy je dôležité, pretože liečba by mala byť nie odstránením príznakov, ale odstránením príčiny ochorenia. Ak sa príčina zakladá na poruchách trávenia, tak mne sa v tomto prípade ako riešenie osvedčila Masticha Active. Je to zázrak prírodnej medicíny žalúdka. Odporúčam ju každému, kto sa nechce zbytočne dopovať liekmi s vedľajšími účinkami.

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button