Barrettov syndróm

Barrettov syndróm sa inak tiež označuje ako Barrettov pažerák. Jeho podstatou je situácia, kedy sa sliznica dolnej časti pažeráka začne premieňať v iný typ sliznice, ktorý nachádzame skôr v čreve (odborne sa tejto postupnej zmene hovorí intestinálna metaplázia). Jedná sa o relatívne nebezpečný stav, ktorý treba sledovať, a ktorý môže prejsť v rakovinu pažeráka. Čo je to Barrettov syndróm ako vzniká, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?

Príčiny Barrettovho syndrómu


Príčinou vzniku tohto stavu je často refluxná choroba pažeráka, ktorej častý príznak je pálenie záhy. Je relatívne častá, býva spojená s bráničnou kýlou a dochádza pri nej k návratu žalúdočnej šťavy do dolného úseku pažeráka.

Sliznica pažeráka je kyslým žalúdočným obsahom poškodzovaná a to v nej môže vyvolať príslušné zmeny.

Prejavy

Barrettov pažerák sa sám o sebe neprejavuje, chorý môže pociťovať pálenie záhy a bolesti na hrudi, ale niekedy je refluxná choroba bezpríznaková.

Problém je, že v sliznici Barrettovho pažeráka môže dôjsť k nádorovému bujneniu a vzniká jedna z foriem rakoviny pažeráka.

Tá sa potom prejavuje poruchami prehĺtania, niekedy bolesťou a v prípade útlaku dýchacích ciest aj dýchavičnosťou.

V prípade rozšírenia rakoviny po tele potom klasicky vedie k celkovej zhýralosti, strate na váhe a až k smrti.

Diagnostika

Diagnózu Barrettovho pažeráka určí gastroenterológ, ktorý pažerák vyšetrí endoskopickým prístrojom.

Chorá sliznica sa dá spoznať voľným okom, je začervenaná a od normálnej sliznice odlišná.

Definitívne potvrdenie spočíva až v odobratí drobnej vzorky sliznice a jej histologickom vyšetrení, ktoré slizničnej zmeny potvrdí.

Liečba

Liečba už vzniknutého Barrettovho pažeráka neexistuje, ale jeho rozvoj môže byť úspešne zastavený liekmi zo skupiny blokátorov protónovej pumpy (napr. lieky Helicid, Omeprazol, Lanzul Controloc, Nolpaza, Pantul, Emanera a Rabeprazol), ktoré znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy.

Do úvahy prichádza aj chirurgický zákrok, ktorý lepšie oddelí pažerák od žalúdka a tým zníži riziko vniknutia žalúdočných štiav do pažeráka.

U pacienta s preukázaným Barrettovým syndróm je nutné robiť pravidelné endoskopické vyšetrenie s biopsiami a v prípade preukaze vzniku zhubného nádoru sa musí postihnutá časť pažeráka chirurgicky odstrániť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/barrettuv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button