Syndróm Irukandji

Syndróm Irukandji [Irukandži] je smrteľne nebezpečný stav, ktorý prakticky nikomu z nás nehrozí. Čo je to syndróm Irukandji, aké sú jeho príčiny, prejavy a ako tento syndróm liečiť?

Ide o dôsledok otravy jedom drobnej medúzy, ktorá sa nazýva Carukia Barnes (medúza Irukandji).

Táto medúza žije pri severovýchodných brehov Austrálie a je zrejme zodpovedná za viacero náhlych úmrtí plavcov a potápačov v tejto oblasti.

Príčiny syndrómu Irukandji


Medúza Carukia Barnes je drobná, jej zvon má v priemere len niekoľko centimetrov. Chápadlá, ktorá z tohto zvona odstupujú v sebe obsahujú smrteľne nebezpečný jed.

Presný účinok jedu nie je známy, ale predpokladá sa, že spôsobuje rozvrat v metabolizme hormónov zo skupiny katecholamínov (adrenalín, noradrenalín).

Prejavy

Syndróm sa začne prejavovať už za niekoľko minút po popálení medúzou.

Objavia sa prudké bolesti hlavy, zvracanie, bolesti brucha, búšenie srdca a zvýšenie krvného tlaku.

Ťažkosti sú vraj extrémne neznesiteľné a sprevádza ich strach zo smrti. Po niekoľkých dňoch až týždňoch príznaky úplne vymiznú.

Liečba

Popŕhlené miesto sa musí čo najrýchlejšie vypláchnuť octom. Ďalšie starostlivosti je skôr symptomatická a nezriedka prebieha na oddeleniach intenzívnej starostlivosti.

Tlmia sa bolesti (zvyčajne je potrebné použiť silné opiáty), zaistia sa dýchacie cesty a monitoruje sa srdcová činnosť.

Experimentovalo sa s použitím infúzií s horčíkom, ale výsledky nie sú preukazné – niekedy horčík pomohol, inokedy nie. Účinný protijed na popŕhlenie neexistuje.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/irukandji-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button