Syndróm bieleho plášťa
Čo je to syndróm bieleho plášťa, aké sú jeho príčiny, ako sa prejavuje a ako ho liečiť? Syndróm bieleho plášťa nie je v podstate choroba, ale ide o nie príliš príjemný stav, ktorým trpí celkom veľa pacientov. Možno však bez preháňania povedať, že tento syndróm často krát potrápi viac lekára ako pacienta.
Príčiny syndrómu bieleho plášťa
Podstatou syndrómu je pocit vnútorného napätia a strachu pri vyšetrenovaní lekárom. A nejde zďaleka len o biele oblečenie, ktoré je akýmsi symbolom lekára.
Viacero ľudí sa necíti v ambulanciách a zdravotníckych zariadeniach dobre, môžu mať nepríjemné spomienky z detstva, vadí im zápach dezinfekcie, majú strach z vyšetrenia, z bolesti a zo zlých správ.
Všetko toto dohromady tvorí syndróm bieleho plášťa.
Prejavy
Určitú úzkosť a obavy si človek môže a nemusí uvedomovať. Aj nevedomá úzkosť má však efekt na ľudské telo, môže dôjsť k zrýchleniu tepu (na EKG potom nájdeme úplne normálny, ale zrýchlený rytmus) a hlavne k zvýšeniu krvného tlaku.
A práve chybná diagnostika vysokého tlaku je tým kameňom úrazu. Pacientovi je nameraný vysoký tlak, pacient je pozvaný znovu na kontrolu a tlak je zasa vysoký.
Lekár predpisuje liek na tlak, ktorý pacient začne užívať.
V skutočnosti má pacient v domácom prostredí tlak normálny a užíva liek zbytočne, alebo mu liek tlak zníži príliš s následným motaním hlavy, slabosťou a kolapsom.
Prevencia a riešenia
Riziko syndrómu bieleho plášťa sa dá znížiť, ak pacient svojho lekára dobre pozná, ten sa k nemu dobre chová a pacient nemá obavy.
U niektorých ľudí je však určitá úzkosť neodstrániteľná. Pomoc je v takom prípade jednoduchá – pri náhodnom zistení vysokého tlaku u lekára je dobré si kúpiť domáci tlakomer, tlak si niekoľkokrát premerať v pokoji v domácom prostredí a výsledky potom doniesť lekárovi.
Je síce pravda, že domáce elektronické tlakomery nie sú moc presné, ale syndróm bieleho plášťa je nimi eliminovaný.
Presnejšie meranie je možné zabezpečiť tzv. tlakovým Holterom, kedy pacient doma nosí pravidelne prístroj merajúci krvný tlak a výsledky potom vyhodnotí lekár.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/syndrom-bileho-plaste
Použité zdroje: základné zdroje textu