Tlakový Holter

vyšetrenie tlakový HolterČo je to tlakový Holter, aký je princíp a využitie tohto vyšetrenia? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho nevýhody?

Tlakový Holter je vyšetrenie, ktorým sa monitoruje krvný tlak pacienta počas celého dňa mimo zdravotnícke zariadenie.

Princíp tlakového Holteru


Vyšetrovanému človeku je nasadený merací prístroj a ten potom nosí počas nasledujúcich 24 hodín vrátane spánku počas noci. Prístroj vyzerá ako klasická manžeta nasadená na paži, ktorá je napojená na vlastný záznamový aparát.

Tento aparát je menší prístroj zvyčajne pripevnený k pásu pacienta. Manžeta sa v určitých intervaloch nafúkne, prístroj zmeria krvný tlak a pulz a výsledok uloží.

Meranie prebieha počas vyšetrovacej doby viackrát, bežný interval je 2-4x za hodinu.

Po sňatí prístroja sú dáta nahrané do počítača, ktorého program vyhodnotí dáta ako tlakové krivky, ktoré si následne prehliadne a interpretuje lekár. Hodnotený je priemerný tlak, maximálne a minimálne hodnoty tlaku a zmena krvného tlaku v noci oproti denným hodnotám.

Príprava pred vyšetrením tlakový Holter

Vyšetrenie nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu vopred. Pacient si v dohodnutom čase vyzdvihne prístroj, ktorý je mu nasadený a vráti ho nasledujúci deň.

Prístroj by sa nemal namočiť a je vhodné sa vyhnúť akýmkoľvek činnostiam, pri ktorých by prístroj mohol byť poškodený.

Využitie vyšetrenia

Vyšetrenie má veľké využitie u ľudí s vysokým tlakom, u ktorých predpokladáme výrazné kolísanie hodnôt krvného tlaku počas dňa, u ľudí s podozrením na nedostatočne liečený krvný tlak, alebo u ľudí s podozrením na syndróm bieleho plášťa.

Títo ľudia majú vysoký tlak, pokiaľ je meraný lekárom, ale inak majú v domácom prostredí úplne normálny tlak.

Tlakový Holter nám dá informácie, či je nutné danému pacientovi nasadiť lieky na tlak, prípadne či meniť ich dávky, druh a ich spôsob užívania.

Nevýhody tlakového Holteru

Vyšetrenie nemá žiadne výrazné nevýhody. Nosiť merací prístroj celý deň samozrejme môže byť ľahko nepohodlné a je dôležité počítať aj s tým, že vyhodnotenie získaných informácií a výsledkov chvíľu trvá a vyžaduje skúseného lekára.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tlakovy-holter

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button