Úvod / Syndrómy / Pickwickov syndróm

Pickwickov syndróm

Pickwickov syndróm- apnoePickwickov syndróm je stav vyskytujúci sa u monštruóznej obezity. Zhoršuje kvalitu života postihnutých, ohrozuje ich zdravie a skracuje im život. Informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch.

Pickwickov syndróm a jeho príčiny


Porucha sa vyskytuje najmä v ľahu v spánku, kedy obézni jedinci ležia na chrbte. Po prvé majú obézni ľudia zmenšenú silu mäkkého podnebia, ktoré má v spánku tendenciu kolabovať a uzatvárať dýchacie cesty – vzniká syndróm spánkového apnoe. K tomu je nutné pripočítať fakt, že obézne brucho v ľahu tlačí bránicu nahor do hrudníka a tým stlačí pľúca.

Prejavy

Syndróm sa prejavuje nedostatkom kyslíka v ľahu na chrbte – pocit dýchavičnosti, únava a pospávanie počas dňa. Pri spánku sa okrem toho navyše objavia prejavy spánkového apnoe – vyskytujú sa okamihy, kedy obézne a ochabnuté mäkké podnebie upchá dýchacie cesty a postihnutý prestane dýchať. Po chvíli ho nedostatok kyslíka na moment prebudí, on sa nadýchne, a potom zase zaspí – celý proces začne nanovo.

Pickwickov syndrómTieto epizódy nočného dusenia sú spojené so zvýšením krvného tlaku. To pri dlhodobom trvaní môžu viesť k vážnym kardiovaskulárnym ochoreniam. Nutné je však poznamenať, že u silne obéznych a inak vážne chorých pacientov môže byť nedostatok kyslíka pri uložení do vodorovnej polohy tou poslednou kvapkou a môže sa podieľať aj na ich náhlej smrti.

Diagnostika

Diagnóza sa stanoví nálezom ťažkostí u obézneho pacienta. Problémy pri bdení môže pacient oznámiť sám, ťažkosti v spánku sa dajú určiť pomocou monitorovania spánkového cyklu. V krvi chorých nájdeme menšiu koncentráciu kyslíka, ale viac červených krviniek (čo je snaha organizmu vyrovnať sa s nedostatkom kyslíka).

Liečba Pickwickovho syndrómu

Hlavným riešením je schudnúť, čo chorému značne uľaví. Nočné problémy v podobe spánkového apnoe možno okrem redukcie váhy riešiť buď operáciou mäkkého podnebia (zvyčajne pomocou laseru) alebo pretlakovým prístrojom CPAP.

Pickwickov syndróm
5 (100%) 24 hlasov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *