Alagillov syndróm

Alagillov syndróm je veľmi zriedkavé geneticky podmienené vrodené ochorenia. Vyskytuje sa cca u 1 zo 70,000-100,000 živo narodených detí. Čo je to Alaigllov syndróm, aké má príčiny a prejavy?

Príčiny Alaigllovho syndrómu


Príčinou je genetická mutácia, ktorá vznikne počas vývoja daného jedinca, alebo je tomuto jedincovi odovzdaná od jeho rodičia.

Dochádza k narušeniu génu, ktorý je zodpovedný za správnu tvorbu vnútornej štruktúry tela počas vývoja zárodku.

Z toho dôvodu sú dôsledkom tejto poruchy početné deformácie a vady tkanív aj orgánov.

Prejavy

Najviac postihnutými orgánmi sú pečeň a srdce.

Chorý trpí celým množstvom vrodených srdcových vád, poškodenie pečene a žlčových ciest sa prejavuje hromadením žlče, žlčových kyselín, bilirubínu a cholesterolu v tkanivách chorého.

To je spojené so vznikom žltačky a s nepríjemným svrbením kože. Cholesterol sa v podkoží ukladá vo forme hrčí, ktoré sa označujú ako xantomy.

Porucha vylučovania žlče do čreva vedie k narušenému tráveniu tukov v čreve a to vedie k poruchám vstrebávania vitamínov A, D, E a K z potravy.

Celkový vzhľad chorého je tiež zmenený, postihnutá je najmä jeho tvár. Viditeľné je široké čelo a drobnejšia pretiahnutejšia brada.

Liečba

Liečba Alaigllovho syndrómu ako takého nie je známa.

Srdcové chyby možno riešiť kardiochirurgickými zákrokmi, liečba pečeňových porúch a hromadenia žlče v tele spadá do kompetencie detského gastroenterológa – obvykle sa podávajú lieky zlepšujúce odtok žlče do čreva.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/alagilluv-syndrom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button