Vyliec.sk > Príznaky > Mokvanie kože

Mokvanie kože

mokvanie kožeMokvanie kože je nepríjemné ochorenie, ktoré je zväčša bakteriálneho pôvodu. Dochádza na miestach, ktoré obsahujú veľké množstvo potných žliaz alebo vznikajú v kožných záhyboch. Dôvodov mokvania kože môže byť hneď niekoľko od atopického ekzému, poškodenia kože pri úraze až po onkologické ochorenie.

Príčiny mokvania kože:


1. Atopický ekzém

Atopický ekzém, alebo atopická dermatitída je ochorenie kože, ktoré je spôsobené poruchou imunitného systému, ktorý negatívne reaguje na bežné podnety a výsledkom je práve tvorba ekzému. Toto ochorenie je rozšírené predovšetkým u detí a podľa štatistík ním trpí zhruba 10% populácie.

Ako bolo už vyššie spomenuté, tak atopický ekzém sa najčastejšie objavuje u detí mladších ako 5 rokov a jeho typické znaky sú svrbenie na suchej koži, taktiež koža môže byť do značnej miery aj začervenaná. Dôvodom tohto podráždenia je uľahčené prenikanie alergénov do kože ako napríklad peľ, prach či roztoče.

Dôležitou súčasťou liečby je neustála hydratácia kože, vďaka ktorej sa odstraňuje suchá koža a zmierňuje sa svrbenie. Pri akútnych zápaloch sa používajú kortikosteroidy, ktoré tlmia zápal. Na alergické reakcie sa vo všeobecnosti používajú antihistaminiká a taktiež veľmi dôležité je používať kozmetiku, ktorá je určená na citlivú pokožku.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

2. Lupienka

Lupienka alebo inak nazývaná aj ako psoriáza, je kožné neinfekčené ochorenie, ktoré sa začína prejavovať okolo 20. roka života. Psoriáza je zápalové, neprenosné autoimunitné ochorenie kože. Ochorenie nie je ani také nebezpečné, ako je nepríjemné predovšetkým po estetickej stránke.

Ochorenie sa prejavuje na zväčša na koži, predovšetkým na miestach, ktoré sú pod najväčším tlakom – kolená, lakte. Príznakom sú viditeľné červené šupiny, ktoré sa odlupujú a tvorba červených vyrážok na danom mieste. Taktiež je typické svrbenie postihnutého miesta. Ochorenie môže taktiež postihovať nechty, alebo napríklad aj kĺby. Približne každý piaty jedinec trpiaci ochorením má problémy s kĺbmi ako je zápal.

Medzi najvýznamnejšie príčiny vzniku psoriázy je dedičnosť, hormonálne zmeny v puberte alebo v menopauze, cukrovka, obezita, alkohol, fajčenie či stres.

3. Preležaniny

Preležaniny sú nepríjemné rany na pokožne, ktoré sú spôsobené zvýšeným tlakom na danú časť tela. Zväčša sú spájané s imobilnými pacientmi a nemocnicou, ale ľahko k ním môžeme prísť aj pri nesprávnej starostlivosti doma.

Dekubity, ako sa odborne nazývajú, dokážu vzniknúť v priebehu niekoľkých dní, ale aj počas pár hodín. Viac ako 70% všetkých preležanín sa vyskytuje u ľudí, ktorí majú viac ako 70 rokov. Najčastejšie miesta výskytu preležanín sú záhlavie, päty, krčná chrbtica, lopatky, lakte či sedacie svaly.

Diagnostika

Mokvanie kože nie je potrebné zisťovať mnohými testami a diagnostickými prostriedkami, pretože tento stav môžeme vidieť na vlastné oči.

Dôležité je však správne odhaliť či sa nemôže jednať aj o onkologické ochorenie, konkrétne o rakovinu kože a hlavne jej najnebezpečnejšiu formu a tým je melanóm. V tom prípade pacient podstúpi odborné vyšetrenia znamienok, pri ktorých sa posudzuje ich sfarbenie, ohraničenie, pravidelnosť či začervenanie.

Ako liečiť mokvanie kože

Pri liečbe je nevyhnutné poznať presnú príčinu, ktorá mokvanie kože spôsobuje. Pokiaľ je príčinou atopický ekzém, tak sa odporúča pravidelná hydratácia kože, vďaka ktorej koža až tak nesvrbí a začervenanie je miernejšie.

Pri atopickom ekzéme sa taktiež využívají aj kortikosteroidy. Všeobecne môžeme povedať, že pri kožných ochoreniach sa používa predovšetkým liečba medikamentami ako sú antibiotiká či antihistaminiká vo forme tabliet alebo vo forme masti, taktiež je veľmi dôležitá celková úprava životosprávy.

Kedy navštíviť lekára

Návštevu lekára by sme nemali odkladať pokiaľ uvidíme zmeny na našej pokožke či už začervenanie, vyrážky alebo svrbivosť. Veľmi dôležitá je včasná diagnostika, pretože ochorenie nemusí zájsť do vážnejšieho štádia a prípadná liečba nemusí byť príliš agresívna.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.