Zavedos

ZavedosZavedos je liečivo užívané najmä v hematológii a hematoonkológii. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina idarubicín.

Zavedos a jeho princíp


Idarubicín patrí do skupiny cytostatík. Zjednodušene povedané pôsobí na DNA a narúša množenie buniek, vďaka čomu tlmí rast a šírenie nádorov.

Využitie

U dospelej populácie sa Zavedos používa na liečbu akútnej nelymfocytovej leukémie (ANLL).

Idarubicín je schopný indukcie remisie ako v terapii prvej línie, tak aj u pacientov s relapsom alebo u tých, ktorí neodpovedali na liečbu. V liečbe akútnej lymfatickej leukémie (ALL) sa liek nasadzuje ako terapia druhej línie.

U detí sa liečivo taktiež využiva v liečbe akútnej lymfatickej leukémia (ANLL),v kombinácii s cytarabínom k indukcii remisie v terapii prvej línie u predtým neliečených detí a v terapii akútnej lymfocytárnej leukémie (ALL) ako terapia druhej línie.

Zavedos možno použiť v kombinačných liečebných režimoch spolu s ďalšími cytostatikami.

Podávanie

Dospelí: U ANLL je odporúčaná dávka lieku 12 mg/m2 / deň i.v. po dobu 3 dní v kombinovanom liečebnom režime s cytarabínom.

Iný dávkovací režim používaný u ANLL v monoterapii a v kombinovanej liečbe je 8 mg/m2/deň i.v. po dobu 5 dní.

Deti a dospievajúci: U ANLL je odporúčaná denná dávka lieku 10-12 mg / m2 / deň, podávaná počas 3 dní v kombinovanom liečebnom režime s cytarabínom.

Spôsob podávania Zavedosu má byť podávaný výhradne intravenóznou cestou.

Nevýhody

Silná myelosupresia je najzávažnejším nežiaducim účinkom pri liečbe idarubicínom. Avšak je nevyhnutná pre eradikáciu leukemických buniek.

Liek pôsobí výrazne kardiotoxicky. Život ohrozujúce kongestívne srdcové zlyhanie je najzávažnejšou formou kardiomyopatie vyvolanej antracyklínmi a predstavuje toxicitu limitujúcu kumulatívnu dávku lieku.

Medzi gastrointestinálne nežiadúce účinky lieku radíme nozologické jednotky ako stomatitída a v závažných prípadoch slizničné ulcerácie, dehydratácia spôsobená silným vracaním a hnačkou, riziko perforácie čriev atď.

Účinky v mieste aplikácie alebo aj ako lokálne nežiadúce účinky pozorujeme flebitídy / tromboflebitídy a nechcené paravenózne infiltráty, ktoré môžu spôsobiť bolesť, závažnú celulitídu a nekrózu tkanív.

Ďalšie nežiaduce reakcie sú hyperurikémia (zvýšena hladina kyseliny močovej v krvnom sére), hydratácia a alkalizácia moču.

Profylaxia alopurinolom môže znížiť riziko možných komplikácií syndrómu nádorového rozpadu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button