Valsanorm

ValsanormValsanorm sa radí do liekovej skupiny sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou lieku je zlúčenina valsartan.

Princíp lieku Valsanorm


Valsartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobného účinku ACE-inhibítora (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II). Sartany a ACE-inhibítory sú preto dosť podobné lieky, nutné však priznať, že ACE-inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Valsanorm môžeme použiť v podobných indikáciách ako ACE-inhibítory, tj. pri vysokom tlaku a pri chorobách srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek pri cukrovke 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu vtedy, keď ACE-inhibítor nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-inhibítory spôsobujú).

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára, väčšinou sa dávka Valsanormu pohybuje od 80 do 160 miligramov podávaných vo forme 1 tablety denne.

Maximálna denná dávka je 320 miligramov, zvyšuje však riziko nežiaducich účinkov. Tento liek sa môže užívať s jedlom alebo bez jedla.

Používanie Valsanormu sa neodporúča u detí a dospievajúcich vo veku do 18 rokov. Predtým ako bude pacient viesť vozidlo, obsluhovať stroje alebo vykonávať iné činnosti, ktorí vyžadujú sústredenie, mal by vedieť, aké účinky má naňho Valsanorm.

Tak ako mnohé iné lieky, ktoré sa používajú na ličbu vysokého krvného tlaku, aj tento liek môže v zriedkavých prípadoch vyvolať závraty a ovplyvniť  sústredenie.

Nemala by sa užívať dvojnásobná dávka, aby sa nahradila vynechaná dávka. Ak pacient zabudne užiť dávku mal, by si ju vziať ihneď ako, ako si spomenie. Ak je však už takmer čas na ďalšiu dávku , zabudnutá dávka by sa mala vynechať.

Nevýhody

Nežiaduce účinky sú zriedkavé. Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlaku a možný kolaps.

V kombinácii s inými liekmi (typicky s Verospiron) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliemiu. Sartany by nemali byť podávané v tehotenstve a dojčiacim matkám.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button