Utrogestan

UtrogestanUtrogestan je liek, ktorý patrí do skupiny hormóny. Jeho účinnou zložkou je progesterón.

Princíp lieku Utrogestan


Progesterón v prípravku slúži k náhrade prirodzeného progesterónu. Progesterón je dôležitý ženský pohlavný hormón, ktorý pomerne komplexne pôsobí na organizmus ženy.

Nedostatok tohoto hormónu, môže u ženy vyvolať celý rad ťažkostí.

Využitie

Utrogestan sa môže podávať ženám s nižšou produkciou prirodzeného progesterónu, ktoré trpia predmenštruačným syndrómom a poruchami menštruačného cyklu (nepravidelná menštruácia, abnormálne ovulácie).

Preparát môže byť podávaný aj ženám pri hormonálnej terapii menopauzy ako doplnok k estrogénu.

Liek sa ďalej používa proti bolesti prsníkov, nezápalovému ochoreniu prsníkov alebo proti krvácaniu.

Prípravok sa podáva aj na udržanie tehotenstva. Nie je však liekom voľby pri všetkých typoch spontánnych predčasných pôrodov, predovšetkým nie pri abortoch (potratoch), ktoré sú spôsobené genetickými komplikáciami (viac ako 50%).

Podávanie

Utrogestan sa vyrába v podobe kapsúl o sile 100 miligramov. Bežná dávka pre dospelú ženu u väčšiny indikácií (najmä pri nedostatku progesterónu) sa pohybuje medzi 200-300 miligramami denne rozdelená do dvoch čiastkových dávok – 1 kapsula ráno a 1-2 kapsuly večer.

V niektorých prípadoch, napr. pri udržiavaní tehotenstva, môže lekár zvýšiť dávkovanie na 6 kapsúl denne. Sú dva spôsoby aplikácie – perorálny a vaginálny.

Ich výhodnosť individuálne posúdi lekár. Pri perorálnej aplikácii kapsulu prehltne a zapije pohárom vody (medzi jedlami).

Pri vaginálnej aplikácii sa kapsula zavedie hlboko do pošvy. Liečba môže byt’ dlhodobá alebo trvajúca niekoľko dní v mesiaci, kombinovaná s používaním estrogénov.

Utrogestan sa v tehotenstve môže používať len v priebehu prvého trimestra a aplikuje sa len vaginálne.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis a podávanie bez odporúčania lekára je zakázané.

Nevýhody

Utrogestan zvyčajne nespôsobuje výrazné vedľajšie účinky, ale u niektorých žien bolo podávanie lieku spojené s motaním hlavy, tráviacimi ťažkosťami a alergickými reakciami.

Taktiež sa u pacientky môžu objaviť poruchy menštruačného cyklu, prerušenie krvácania a krvácanie v priebehu cyklu. Pri perorálnom používaní sa 1-3 hodiny po použití môže vyskytnúť únava a ospalosť, preto sa odporúča prípravok užívať večer pred spaním.

V priebehu druhého a tretieho trimestra tehotenstva môže používanie lieku vyvolať poruchy pečene a u novorodencov cholestatický ikterus.

Liek nie je vhodný pre pacientov mladších ako 18 rokov a dojčiacim ženám. Používanie prípravku môže vyvolať ospalosť a závraty, ktoré môžu ovplyvniť schopnosť riadiť motorové vozidlá a obsluhu strojov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button