Uno

UnoUno je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre nich sú nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z nejpredpisovanejších a najpoužívanejších liečiv. Účinnou zložkou preparátu Uno je zlúčenina diclofenac [diklofenak].

Princíp lieku Uno


Diclofenac pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť (a ľahko znižuje horúčku).

Využitie

Liek využívame najmä na liečbu bolesti, patrí sem predovšetkým bolesti ortopedické (akútny záchvat dny, zápaly šliach a kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch a pod.)

Liek však možno využiť aj pri iných bolestiach (bolesti hlavy, migrény, bolestivá menštruácia, bolesti zubov) a k zosilnenie efektu je možné ho s istou opatrnosťou kombinovať s inými liekmi na bolesť.

Podávanie

Záleží na odporúčanie predpisujúceho lekára. Uno v tabletovej forme sa zvyčajne podáva v dávke jednej tablety denne.

Za normálnych okolností by preparát nemal byť používaný pravidelne vo veľkých dávkach, inak hrozí nežiaduce účinky.

Okrem tabletovej formy existuje liek aj vo forme náplastí, ktoré sa môžu nalepiť priamo na bolestivé miesto.

Pacient by nemal viesť vozidlá a neobsluhovať stroje, ak začne počas užívania diklofenaku pociťovať vedľajšie účinky ako sú porucha videnia, závrat, ospanlivosť alebo iné poruchy centrálnej nervovej sústavy.

Vtedy by nemusel dostatočne rýchlo reagovať na náhle podnety.

Nevýhody

Protizápalové lieky môžu mať celý rad vedľajších účinkov. Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.

Lieky môžu narušiť funkcie obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie.

Dlhodobé užívanie liekov proti bolesti (analgetík), vrátane diklofenaku, môže vyvolať bolesť hlavy, ktorú nemožno liečiť zvýšením dávky lieku. Ak pacienta počas užívania lieku bolí hlava, mal by sa poradiť s lekárom.

Diclofenac môže zhoršiť zrážanie krvi a funkciu obličiek, srdca alebo pečene. Pri chirurgickom zákroku by mal pacient oznámiť užívanie lieku pred operáciou chirurgovi, zubnému lekárovi alebo anesteziológovi.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button