Tarka

TarkaTarka je kombinovaný preparát, ktorý obsahuje dve účinné zlúčeniny – trandolapril (ACE-inhibítor) a verapamil (blokátor kalciových kanálov).

Princíp lieku Tarka


Trandolaparil aj verapamil majú rôzne mechanizmy účinku, ale efekt je rovnaký – obe látky spôsobujú pokles krvného tlaku.

Verapamil pôsobí na iónové kanály pre vápnik vo svalovine ciev a v srdcovej svalovine.

Uvoľňuje tieto svaly, rozťahuje cievy, čím znižuje krvný tlak a znižuje tiež silu sťahov (kontrakcie) srdca. Môže tiež spomaliť srdcovú tepovú frekvenciu.

Využitie

Prípravok Tarka podávame pacientom s vysokým krvným tlakom, obzvlášť ak potrebujeme u nich spomaliť srdcovú akciu.

Okrem toho môže preparát pomáhať znižovať nároky srdca na kyslík a tým uľaviť pri angine pectoris.

Podávanie

Tarka smie byť používaný iba podľa odporúčania predpisujúceho lekára.

Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 180/2 až 240/4 miligramov (180-240 miligramov verapamilu a 2-4 miligramy trandolaprilu) a bežná dávka pre dospelého človeka je jedna tableta denne. Väčšinou sa začína nižšou dávkou, ktorá sa pomaly navyšuje.

Nevýhody

Tento liek môže mať niekoľko vedľajších účinkov, v ktorých sa kombinujú nežiaduce účinky oboch prítomných účinných látok. Trandolapril aj verapamil môžu vyvolať výrazné zníženie krvného tlaku so všetkými dôsledkami (kolaps, motanie hlavy, zlyhávanie srdca).

Trandolapril môže spôsobovať nepríjemný suchý kašeľ a verapamil môže vyvolať výrazné spomalenie srdcovej frekvencie (odborne bradykardiu).

Nebezpečná je v tomto ohľade najmä kombinácia s beta-blokátormi.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/tarka

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button