Targin

TarginTargin je zaujímavý kombinovaný preparát využívaný u silnejších bolestí, ktorého účinnou zložkou sú derivát morfínu oxykodón a zlúčenina naloxón. Targin sú tablety s predĺženým uvoľňovaním, znamená to, že liečivá sa uvoľňujú dlhšiu dobu. Ich účinok trvá 12 hodín. Liek je to silné analgetikum zo skupiny opioidov.

Princíp lieku Targin


Oxykodón je silný opiát, ktorý účinkuje na opiátové receptory v mozgu a mieche. Účinne zvyšuje prah vnímania bolesti a činí vnímanú bolesť viac znesiteľnú. Naloxon je látka, ktorá ruší účinok opiátov.

Iste sa teda pýtate, prečo podať do tablety opiát s látkou, ktorá ruší jeho účinky?

Je to jednoduché – naloxón sa totiž prakticky nevstrebáva do tela a maximum jeho „protiopiátového“ účinku je v tráviacom trakte, čo znižuje nežiaduce účinky oxykodónu.

Využitie

Tento liek využívame v liečbe bolestí, ktoré sú veľmi silné a hlavne pre pacienta nepríjemné. Príkladom sú niektoré pokročilé nádorové ochorenia alebo ťažké a inak neriešiteľné bolesti chrbta.

Výhodou je tabletová forma, ktorá umožňuje užívať liek aj v domácom prostredí. Targin môže byť užívaný samostatne alebo kombinovaný s inými liekmi, veľmi účinná je kombinácia s niektorými nesteroidnými protizápalovými liekmi.

Podávanie

Vyrába sa v podobe tabliet o sile od 2,5/1,25 miligramov do 30/15 miligramov (tj. 2,5-30 miligramov oxykodónu a 1,25-15 miligramov naloxónu).

Preparát nesmie byť v žiadnom prípade používaný inak, než ako stanovuje predpisujúci lekár. Zvyčajná počiatočná dávka dospelého človeka sú 2 tablety o sile 10/5 miligramov denne.

Nevýhody

Targin môže spomaľovať pohyby čriev a tým spôsobiť zápchu a nevoľnosť so zvracaním (avšak vďaka naloxónu sú tieto riziká výrazne nižšie ako u bežných opiátov!).

Ďalej môže dôjsť k zhoršenej pohyblivosti svalstva močových ciest s rozvojom poruchy odtoku moču.

Zreničky pravidelných užívateľov lieku bývajú zúžené a objavuje sa u nich sucho v ústach. Ďalej býva prítomná ospalosť a celkový útlm, pri silnom predávkovaní hrozí strata vedomia s útlmom dychového centra. Ako opiát je liek pri dlhodobejšom užívaní návykový.

Kombinácia s alkoholom sa v žiadnom prípade neodporúča! Ak sa u vás vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button