Tachyben

TachybenTachyben patrí medzi lieky na vysoký tlak. Nie je podávaný bežne, ide skôr o liek pre akútne situácie. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina urapidil.

Tachyben a jeho princíp


Urapidil vyvoláva vyvážený pokles systolického a diastolického krvného tlaku na základe zníženia periférneho odporu.

Srdcová frekvencia zostáva konštantná. Srdcový výdaj sa nemení. Následkom vyššieho afterload (odpor, proti ktorému srdce pracuje) sa môže znížený srdcový výdaj zvýšit. Urapidil má centrálny aj periférny účinok.

Na periférii: urapidil blokuje prevažne postsynaptické alfa-receptory a inhibuje tak vazokonstrikčné pôsobenie katecholamínov.

Centrálne: urapidil má tiež centrálne účinky. Moduluje aktivitu obehových regulačných centier, na základe toho je blokovaný reflexný vzostup tonusu sympatika alebo dochádza k jeho celkovému znižovaniu.

Využitie

Tachyben je určený na liečbu vysokého tlaku, presnejšie povedané ho používame u hypertenznej krízy, keď potrebujeme tlak rýchlo a účinne znížiť.

Využívame ho aj v situáciach keď je potrebné kontrolované znižovanie krvného tlaku u pacientov s hypertenziou pri operácii alebo v pooperačnom období. 

Môže byť použitý aj v situácii, pri ktorej bežnejšie dostupné lieky zlyhávajú.

Podávanie

Tachyben existuje v podobe roztoku a býva podávaný vnútrožilovo. Aplikácia je možná ako pomalá injekcia, či ešte lepšie ako kontinuálna intravenózna infúzia pomocou dávkovača.

Aktuálna dávka je vždy individuálna. Pri nárazovom podaní sa zvyčajne aplikuje medzi 10-50 miligramami a pri kontinuálnej liečbe sa dávka pohybuje okolo 5-10 miligramov za hodinu.

Pri aplikácii väčšej dávky je nutné monitorovať krvný tlak. Podanie lieku bez odporúčania lekára je prísne zakázané.

Antihypertenzný účinok uradipilu sa môže zvýšiť súčasným užívaním blokátorov alfa-adrenergných receptorov vrátane tých, ktoré sa podávajú v urologických indikáciách, vazodilatancií a iných antihypertenzív, a v prípadoch spôsobených hypovolémiou (napr. pri hnačke, vracanie) a alkoholom.

Pri súčasnom podávaní uradipilu a baklofénu je potrebná opatrnosť, pretože bakolfén môže zvýšiť antihypertenzívne účinky.

Cimetidín podávaný súčasne inhibuje metabolizmus urapidilu. Pri súčasnom podávaní cimetidínu je možné zvýšenie sérového maxima urapidilu o 15%, a preto je nutné zvažovať zníženie dávky urapidilu.

Nevýhody

Liek môže vyvolať nežiaduce účinky ako sú bolesti hlavy, motanie hlavy, búšenie srdca, nadmerné potenie, apod.

Podobne ako ostatné antihypertenzíva môže aj Tachyben spôsobiť príliš veľký pokles tlaku s následnými komplikáciami vrátane možného kolapsu.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button