Sanorin

SanorinSanorin je liek, ktorý sa používa pri zápaloch v dutine nosovej. Patrí do skupiny otorinolaryngologiká a jeho účinnou látkou je nafazolín.


Princíp lieku Sanorin

Nafazolín spôsobuje zúženie zápalom rozšírených ciev nosovej sliznice, čo vedie ku zmenšeniu opuchu sliznice a uvoľneniu hlienov z nosa, prínosových dutín a trubice spájajúcej stredné ucho a hltan (Eustachova trubica). Tým sa umožní voľné dýchanie nosom. Liečebný účinok nastupuje spravidla do 5 minút a pretrváva 4-6 hodín pri aplikácii do nosa.

Využitie

Sanorin sa používa na zmiernenie príznakov akútnej nádchy, zápale prinosových dutín, zápale sliznice sluchovej trubice zápale stredného ucha. Ďalej sa podáva na odpuchnutie sliznice pri diagnostických a liečebných zákrokoch v nose.

Podávanie

Sanorin sa vyrába v podobe nosového sprejakvapiek alebo emulzie. Všetky typy preparátu sa aplikujú do nosných dierok. Medzi jednotlivými dávkami musí byť časový odstup najmenej 4 hodiny. Liek sa používa krátkodobo, nesmie sa používať dlhšie ako 5 dní.

Sprej

Dospievajúcim starším ako 15 rokov a dospelým sa podávajú 1 – 3 vstreky lieku. Deťom od 2 rokov sa podávajú 1 – 2 vstreky lieku. Liek sa vstrekuje do obidvoch nosových dierok, a to niekoľkokrát denne (stačí 3-krát denne).

Kvapky

Dospievajúci starší ako 15 rokov a dospelí kvapkajú 1 – 3 kvapky lieku. Deťom od 2 do 6 rokov sa podáva 1 kvapka a deťom od 6 rokov a dospievajúcim do 15 rokov 2 kvapky. Liek sa vkvapkáva do obidvoch nosových dierok niekoľkokrát denne (stačí 3-krát denne).

Emulzia

Dospievajúci starší ako 15 rokov a dospelí vkvapkajú 1 až 3 kvapky lieku do každej nosovej dierky, a to niekoľkokrát denne (postačuje 3-krát denne).

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Sanorin môže po aplikácii spôsobiť pálenie nosovej sliznice a jej nadmerné vysušenie. Zriedkavo sa môžu objaviť systémové prejavy nafazolínu, ktorý sa vstrebe do krvi. Tieto prejavy môžu zahŕňať búšenie srdca, bolesť hlavy, nervozitu, zvýšenie krvného tlaku a tras končatín. Pri dlhodobejšom užívaní dochádza k vzniku slizničného návyku, kedy sliznica zduruje za kratší čas po aplikácii prípravku.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú suchý zápal nosovej sliznice (prejavuje sa pocitom sucha v nose a tvorbou chrást v okolí nosových priechodov). Sprej nie je určený pre deti mladšie ako 2 roky, kvapky pre deti mladšie ako 3 roky a emulzia pre deti mladšie ako 15 rokov.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.