Sanorin-Analergin

Sanorin-AnalerginSanorin-Analergin je liek, ktorý sa používa pri zápaloch v dutine nosovej. Patrí do skupiny otorinolaryngologiká a jeho účinnými látkami sú nafazolín a antazolín.

Princíp lieku Sanorin-Analergin


Nafazolín pôsobí na receptory hladkej svaloviny ciev v sliznici dutiny nosnej a spôsobuje jej stiahnutie.

To vyvolá zúženie ciev, zníži prietok krvi a zmenší opuch sliznice. Antazolín je antihistaminikum, ktoré po aplikácii na sliznici tlmí zápalové prejavy a pôsobí protialergicky.

Liečebný účinok nastupuje veľmi rýchlo a pretrváva niekoľko hodín (4 hodiny a viac).

Využitie

Sanorin-Analergin sa používa ako nosová roztoková instilácia na zmiernenie príznakov sennej nádchy a vazomotorickej alergickej nádchy (prejavuje sa pocitom upchatého nosa a vodnatým výtokom).

Podávanie

Sanorin-Analergin sa vyrába v podobe nosných kvapiek. Dospelí kvapkajú 3 až 4-krát denne 2 až 3 kvapky lieku do každej nosovej dierky.

Deťom od 3 rokov sa podávajú 1 až 2 kvapky do každej nosovej dierky 3 až 4-krát denne.

Medzi jednotlivými dávkami musí byť časový odstup najmenej 4 hodiny. Liek sa vkvapkáva do nosovej dierky pri miernom záklone hlavy.

Pri vkvapkávaní do ľavej nosovej dierky sa odporúča hlavu pootočiť doľava a pri vkvapkávaní do pravej nosovej dierky zase doprava.

Liek sa používa krátkodobo, nemá sa používať dlhšie ako 1 týždeň u dospelých a 3 dni u detí. Opakovane sa liek môže podať až po niekoľkodennom prerušení liečby.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné prípravky môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Sanorin-Analergin môže po aplikácii spôsobiť pálenie nosovej sliznice a jej nadmerné vysušenie.

Zriedkavo sa môžu objaviť systémové prejavy nafazolínu, ktorý sa vstrebe do krvi. Tieto prejavy môžu zahŕňať búšenie srdca, bolesť hlavy, nervozitu, zvýšenie krvného tlaku a tras končatín.

Pri dlhodobejšom užívaní dochádza k vzniku slizničného návyku, kedy sliznica zduruje za kratší čas po aplikácii prípravku.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú suchý zápal nosovej sliznice (prejavuje sa pocitom sucha v nose a tvorbou chrást v okolí nosových priechodov). Okrem toho liek nie je určený pre deti mladšie ako 3 roky.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button