Salofalk

SalofalkSalofalk je dôležitý liek, ktorý má veľké využitie v liečbe črevných zápalov. Jeho účinnou látkou je zlúčenina mesalazín, čo je chemicky 5-aminosalicylová kyselina.


Salofalk a jeho princíp

Mesalazín pôsobí v čreve na zápalom postihnutú sliznicu, tlmí zápal a účinkuje proti oxidačnému stresu. Hoci tlmí miestnu zápalovú reakciu, nespôsobuje celkové oslabenie imunity. Účinná zlúčenina sa čiastočne vstrebáva do krvného riečišťa a vylučuje sa obličkami.

Mechanizmus protizápalového účinku mesalazínu nie je ešte celkom objasnený. V in vitro štúdiách sa preukázala inhibícia lipoxygenázovej aktivity. Okrem toho bol dokázaný vplyv na prostaglandíny prítomné v črevnej sliznici. Mesalazín viaže voľné radikály, čím tiež tlmí prejavy zápalu.

Perorálne podávaný mesalazín pôsobí lokálne protizápalovo na črevnú mukózu a podslizničné tkanivo. Preto je dôležité, aby bol mesalazín dostupný v zápalom postihnutých oblastiach čreva. Systémová biologická dostupnosť mesalazínu nemá žiadny vplyv na terapeutickú účinnosť, ale je dôležitá z hľadiska bezpečnosti lieku.

Využitie

Salofalk sa podáva na liečbu neinfekčných črevných zápalov vyvolaných imunitou ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. U ulceróznej kolitídy je efekt preukázateľný, pri Crohnovej chorobe je už spornejší. Liek sa podáva ako u akútneho vzplanutia choroby, tak k udržaniu choroby v kľudovom stave (tzv. udržanie remisie).

Podávanie

Salofalk sa vyrába v podobe tabliet o sile 500 miligramov a ako granule v špeciálnom sáčku s postupným uvoľňovaním o sile 2-3 gramy, okrem toho potom Salofalk existuje v podobe čapíkov a suspenzie vo fľaštičke s aplikátorom, ktorá sa podáva do konečníka.

Použitie konkrétneho prípravku a jeho dávky plne závisí na ošetrujúcim gastroenterológovi. Tablety a granule sa používajú skôr pri postihnutí tenkého čreva a pravej polovice hrubého čreva, čapíky a klyzmy sa používajú v izolovanom postihnutí koncových častí hrubého čreva (zostupný kolon, esovitý kolon, konečník). Na dávkovanie len všeobecne povedzme, že udržiavacia dávka u dospelého človeka sa väčšinou pohybuje okolo 2 gramov prípravku, zatiaľ čo liečba akútneho štádia si vyžaduje dávku cca dvojnásobne vyššiu.

Bio a Raw potraviny

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Nevýhody

Tento liek bežne nemáva vážne vedľajšie účinky, objaviť sa môžu rôzne tráviace ťažkosti (plynatosť, nechutenstvo, bolesti brucha, vracanie), bolesti hlavy a niekedy aj alergické reakcie. Veľmi zriedkavo môže dôjsť k zhoršeniu funkcie obličiek, poruchám krvotvorby a väzivovateniu pľúc.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.