Salofalk

SalofalkSalofalk je dôležitý liek, ktorý má veľké využitie v liečbe črevných zápalov. Jeho účinnou látkou je zlúčenina mesalazín, čo je chemicky 5-aminosalicylová kyselina.

Salofalk a jeho princíp


Mesalazín pôsobí v čreve na zápalom postihnutú sliznicu, tlmí zápal a účinkuje proti oxidačnému stresu.

Hoci tlmí miestnu zápalovú reakciu, nespôsobuje celkové oslabenie imunity. Účinná zlúčenina sa čiastočne vstrebáva do krvného riečišťa a vylučuje sa obličkami.

Mechanizmus protizápalového účinku mesalazínu nie je ešte celkom objasnený. V in vitro štúdiách sa preukázala inhibícia lipoxygenázovej aktivity.

Okrem toho bol dokázaný vplyv na prostaglandíny prítomné v črevnej sliznici. Mesalazín viaže voľné radikály, čím tiež tlmí prejavy zápalu.

Perorálne podávaný mesalazín pôsobí lokálne protizápalovo na črevnú mukózu a podslizničné tkanivo. Preto je dôležité, aby bol mesalazín dostupný v zápalom postihnutých oblastiach čreva.

Systémová biologická dostupnosť mesalazínu nemá žiadny vplyv na terapeutickú účinnosť, ale je dôležitá z hľadiska bezpečnosti lieku.

Využitie

Salofalk sa podáva na liečbu neinfekčných črevných zápalov vyvolaných imunitou ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.

U ulceróznej kolitídy je efekt preukázateľný, pri Crohnovej chorobe je už spornejší.

Liek sa podáva ako u akútneho vzplanutia choroby, tak k udržaniu choroby v kľudovom stave (tzv. udržanie remisie).

Podávanie

Salofalk sa vyrába v podobe tabliet o sile 500 miligramov a ako granule v špeciálnom sáčku s postupným uvoľňovaním o sile 2-3 gramy, okrem toho potom Salofalk existuje v podobe čapíkov a suspenzie vo fľaštičke s aplikátorom, ktorá sa podáva do konečníka.

Použitie konkrétneho prípravku a jeho dávky plne závisí na ošetrujúcim gastroenterológovi. Tablety a granule sa používajú skôr pri postihnutí tenkého čreva a pravej polovice hrubého čreva, čapíky a klyzmy sa používajú v izolovanom postihnutí koncových častí hrubého čreva (zostupný kolon, esovitý kolon, konečník).

Na dávkovanie len všeobecne povedzme, že udržiavacia dávka u dospelého človeka sa väčšinou pohybuje okolo 2 gramov prípravku, zatiaľ čo liečba akútneho štádia si vyžaduje dávku cca dvojnásobne vyššiu.

Nevýhody

Tento liek bežne nemáva vážne vedľajšie účinky, objaviť sa môžu rôzne tráviace ťažkosti (plynatosť, nechutenstvo, bolesti brucha, vracanie), bolesti hlavy a niekedy aj alergické reakcie.

Veľmi zriedkavo môže dôjsť k zhoršeniu funkcie obličiek, poruchám krvotvorby a väzivovateniu pľúc.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button