Vyliec.sk > Liek > Robitussin Antitussicum

Robitussin Antitussicum

Robitussin AntitussicumRobitussin Antitussicum je preparát , ktorý sa používa na liečbu suchého a dráždivého kašľa. Patrí do skupiny antitusiká a jeho účinnou látkou je dextrometorfán.


Princíp preparátu Robitussin Antitussicum

Dextrometorfán pôsobí na centrálny nervový systém, presnejšie povedané účinkuje tlmivo na mozgové centrum pre kašeľ v predĺženej mieche.

Využitie

Robitussin Antitussicum sa môže podávať u všetkých stavov, ktoré sú spojené so suchým dráždivým kašľom, ktorý chorého vysiľuje. Typicky sa jedná o rôzne infekcie horných dýchacích ciest.

Podávanie

Robitussin Antitussicum sa vyrába v podobe sirupu o koncentrácii 7,5 mg dextrometorfánu na 5 ml sirupu.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Odporúčaná dávka pre dospelých a dospievajúci od 12 rokov je 7,5 ml sirupu podaných každé 4 hodiny. Odporúčaná dávka pre deti od 6 do 12 rokov je 5 ml sirupu podaných každé 4 hodiny.

Existuje aj forma preparátu Robitussin Junior, ktorá je určená deťom od 2 rokov a obsahuje menšie množstvo dextrometorfánu (3,75 mg na 5 ml sirupu). Odporúčaná dávka pre deti od 6 do 12 rokov je 10 ml sirupu podaných každé 4 hodiny. Odporúčaná dávka pre deti od 2 do 6 rokov je 5 ml sirupu podaných každé 4 hodiny.

Na presné odmeranie slúži priložený odmerný pohár. Nesmie sa prekračovať odporúčané dávkovanie.

Ak kašeľ pretrváva dlhšie ako 7 dní (3 dni u detí), vracia sa alebo je sprevádzaný horúčkou, vyrážkami alebo pretrvávajúcou bolesťou hlavy, malo by sa ukončiť užívanie lieku a následne sa poradiť s lekárom. Môžu to totiž byť znaky závažného stavu.

Liek je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky na predpis, aj voľnopredajné preparáty môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Robitussin Antitussicum v bežných dávkach nespôsobuje výrazné nežiaduce účinky, aj keď nemožno po jeho užití vylúčiť vznik tráviacich ťažkostí (nevoľnosť, vracanie), ľahkú ospalosť, závrat alebo alergické reakcie.

Liek nie je určený pre deti, ktoré sú mladšie ako 6 rokov. Okrem toho sa neodporúča pacientom, ktorí majú kašeľ s nadmernou tvorbou hlienu.

Liek obsahuje alkoholický cukor – sorbitol, a sladidlo – maltitol, a preto nie je vhodný pre pacientov, ktorí neznášajú tieto cukry. Okrem toho sirup obsahuje malé množstvo etanolu (alkohol) a amarantu, ktorý môže vyvolať alergické reakcie

Robitussin Antitussicum
5 (99.31%) 29 hlasov

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.