Propofol

PropofolPropofol je preparát, ktorý má využitie najmä v anestéziológii. Patrí do skupiny celkové anestetiká. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina propofol.

Princíp lieku Propofol


Propofol pôsobí ako silné celkové anestetikum s veľmi rýchlym nástupom účinku (cca 30 sekúnd) a celkovo krátkym účinkom (cca 5 minút).

Celkové anestetiká sa používajú na vyvolanie bezvedomia (spánku) tak, aby mohli byť uskutočnené chirurgické operácie a iné procedúry. Môžu byť použité aj na sedáciu (stav ospalosti, ale nie úplný spánok).

Účinok lieku je daný posilnením tlmivého neuromediátorového systému GABA (kyselina gama-aminomaslová) v centrálnom nervovom systéme.

Využitie

Liek sa využíva na navodenie a udržiavanie celkovej anastézie u dospelých a detí starších ako 1 mesiac.

Taktiež je využívaný na sedáciu ventilovaných pacientov (napojených na umelú pľúcnu ventiláciu) starších ako 16 rokov na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Okrem toho jeho využitie nájdeme aj na sedáciu pri diagnostických a chirurgických úkonoch, s podaním prípravku samotného či v kombinácii s lokálnou alebo regionálnou anestéziou u dospelých a detí starších ako 1 mesiac.

Podávanie

Propofol sa vyrába ako biela tekutá emulzia, ktorá sa podáva vnútrožilovo (injekčná aplikácia, alebo infúzie).

Aplikovaná dávka je prísne individuálne a rozhoduje o ňu lekár, bez ktorého vedomia liek nesmie byť podaný.

Liek sa smie podávať len v nemocniciach alebo na adekvátne vybavených oddeleniach chirurgie, lekármi školenými v anesteziológii alebo pacientom, ktorí sú v intenzívnej starostlivosti.

Liek je viazaný na lekársky predpis a patrí do rúk lekára.

Nevýhody

Používanie Propofolu môže vyvolať vedľajšie účinky. Medzi najčastejšie patrí nízky krvný tlak, príliš nízky srdcový tep, ktorý môže byť v zriedkavých prípadoch závažný.

Taktiež sa u niektorých pacientoch môžu po prebudení z uspania objaviť bolesti hlavy, nevoľnosť alebo vracanie.

Pri podaní vyššej dávky často nastáva prechodné zastavenie dýchania a vzácne aj alergické reakcie.

Propofol sa v malých množstvách vylučuje do mlieka. Z tohto dôvodu musia matky prerušiť dojčenie a počas 24 hodín od podania lieku materské mlieko zlikvidovať. Taktiež liek sa neodporúča na celkovú anestéziu u detí mladších ako 1 mesiac.

Liek nie je určený na sedáciu pacientov mladších ako 16 rokov pri intenzívnej starostlivosti. Pacienti, ktorí sú precitlivelí a alergickí na sóju alebo arašidy, nesmú užívať liek.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button