Vyliec.sk > Liek > Pangrol

Pangrol

PangrolPangrol je liek s najväčším využitím pri ochoreniach tráviaceho traktu, najmä slinivky brušnej. Jeho účinnými zložkami sú tráviace enzýmy pankreasu.


Princíp lieku Pangrol

Extrakt tráviacich enzýmov pankreasu v preparáte je získaný z prasacej slinivky. Povrch kapsúl je odolný voči žalúdočnej kyseline a rozpustí sa až v tenkom čreve, kde enzýmy začnú tráviť potravu. Ak by došlo k rozpusteniu tabletky v žalúdku, enzýmy by sa zničili a preparát by nefungoval.

Použitie

Pangrol využívame vtedy, keď je narušená tráviaci funkcia slinivky brušnej. Typicky ide o pacientov s chronickým zápalom pankreasu bez ohľadu na to, čím bol vyvolaný (bez liečby trpia takí ľudia úbytkom na váhe, hnačkami a mastnou stolicou). Liek sa však v ambulanciách lekárov často nadužíva a býva predpisovaný aj pacientom s neurčitými tráviacimi ťažkosťami s nechutenstvom, kedy je funkcia pankreasu normálna.

Podávanie

Záleží na odporúčaní lekára. Väčšinou sa liek užíva spoločne s väčším jedlom 3x denne v takej dávke, aby bol bez tráviacich ťažkostí. Dôležitý je fakt, že liek sa musí užívať súčasne s jedlom, nie pred alebo po jedle! Bežná dávka je 1-2 tablety s jedlom, dávka sa však môže aj niekoľkonásobne navýšiť podľa potreby.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Dávkovanie závisí od závažnosti prítomných tráviacich ťažkostí. Potrebná dávka môže byť aj vyššia. Zvýšenie dávky sú možné vždy len pod dohľadom lekára s cieľom zmierniť príznaky ochorenia (napr. tuk v stolici, bolesť žalúdka). Nesmie sa prekročiť denná enzýmová dávka 15 000 – 20 000 jednotiek lipázy /kg telesnej hmotnosti. Predovšetkým u pacientov s cystickou fibrózou dávka enzýmov nemá byť vyššia ako je potrebné na dostatočné vstrebanie tuku.

Neexistujú žiadne klinické údaje o vplyve lieku na plodnosť. Tento liek nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Je tu minimum nežiadúcich účinkov, niekedy sa môžu objaviť nešpecifické tráviace ťažkosti (napr. zápcha), celkovo sa však preparát dobre znáša.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.