Palgotal

PPalgotalalgotal patrí medzi kombinované preparáty, ktoré sa využívajú v liečbe bolesti. Liek je obľúbenou kombináciou účinnej zlúčeniny paracetamol (obsiahnutá napr. v lieku Paralen) a tramadol (obsiahnutá napr. v lieku Tramal).


Palgotal a jeho princíp

Kombinuje sa účinok oboch látok. Kým paracetamol blokuje enzým cyklooxygenáza a tým v organizme znižuje tvorbu látok potrebných pre plné vnímanie bolesti, tramadol pôsobí priamo na centrálny nervový systém. Hoci paracetamol nie je sám o sebe až toľko silný, v kombinácii s tramadolom sú ich účinky veľmi dobré.

Využitie

Palgotal je určený na liečbu stredne silnej a veľmi silnej bolesti. Možno ho použiť u chorých s ťažkými ortopedickými bolesťami pri ochorení chrbtice alebo u pokročilých foriem artrózy, využiť sa môže u bolestí pri pásovom opare a pri nádorových bolestiach.

Podávanie

Použitie prípravku Palgotal by malo byť vyhradené pre pacientov, u ktorých liečba bolesti strednej až silnej intenzity vyžaduje kombináciu paracetamolu s tramadolom. Dávkovanie musí byť upravené podľa intenzity bolesti a podľa individuálnej citlivosti pacienta. Všeobecne by na liečbu bolesti mala byť vybraná najnižšia účinná dávka.

Odporúčaná počiatočná dávka je 1 tableta lieku Palgotal. Podľa potreby možno podať ďalšie dávky nepresahujúce množstvo 4 tabliet (zodpovedá 300 mg tramadolu a 2 600 mg paracetamolu) za deň. Interval medzi jednotlivými dávkami nemá byť kratší ako 6 hodín.

Tento prípravok nemá byť za žiadnych okolností podávaný dlhšie, než je bezpodmienečne nutné. Ak je vzhľadom na charakter alebo závažnosť choroby nutné opakované podávanie alebo dlhodobá liečba, mal by byť pacient starostlivo a pravidelne monitorovaný (ak je to možné aj s prestávkou v liečbe), aby bolo možné posúdiť, či je pokračovanie v liečbe nevyhnutné.

Nevýhody

Ako je pre kombinované preparáty typické, objavujú sa aj tu nežiaduce účinky oboch použitých účinných látok. Tramadol vyvoláva nechutenstvo, nevoľnosť, zápchu a vracanie. Liečení ľudia si tiež viac sťažujú na bolesti hlavy, motanie hlavy, únavu a ospalosť.

Bio a Raw potraviny

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Pri predávkovaní môže dôjsť k poruche vedomia, zástave dychu a smrti. Paracetamol má nežiaducich účinkov relatívne málo, vysoké dávky však môžu viesť k poškodeniu pečene (v kombinácii s alkoholom je riziko akútneho zlyhania pečene vyššie).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.