Oftabrim
Oftabrim je liek, ktorý býva predpisovaný očnými lekármi. Účinnou zložkou tohto preparátu je zlúčenina brimonidín (presnejšie brimonidín-tartarát).
Oftabrim a jeho princíp
Brimonidín dokáže znížiť vnútroočný tlak vďaka utlmeniu tvorby vnútroočnej tekutiny vo vráskovcovom teliesku oka.
Využitie
Oftabrim je určený na liečbu zvýšeného vnútroočného tlaku u pacientov s glaukómom s otvoreným uhlom alebo s očnou hypertenziou.
V monoterapii u pacientov, u ktorých je kontraindikovaná liečba topickými betablokátormi. Ako doplnková liečba k iným liekom znižujúcim vnútroočný tlak, keď sa zníženie vnútroočného tlaku nedosiahne monoterapiou.
Podávanie
Odporúčaná dávka je jedna kvapka prípravku Oftabrim do postihnutého oka (očí) dvakrát denne, s časovým odstupom približne 12 hodín.
U starších pacientov nie je potrebná úprava dávkovania.
Prípravok sa neodporúča používať u detí mladších ako 12 rokov a je kontraindikovaný u novorodencov a dojčiat (do 2 rokov).
Je známe, že u novorodencov sa môžu vyskytnúť závažné nežiaduce účinky. Bezpečnosť a účinnosť brimonidínu nebola u detí doteraz stanovená.
Spôsob podania: k zníženiu možnej systémovej absorpcie sa odporúča stlačiť slzný vačok vo vnútornom kútiku oka po dobu jednej minúty (punktálna oklúzia). To má byť vykonané ihneď po instilácii každej kvapky.
Ak sa používa viac ako jeden topický oftalmologický liek, majú byť rozdielne lieky aplikované s odstupom 15 minút.
Nevýhody
Liek môže oko podráždiť, popisované sú zápaly spojiviek a rozmazané videnie. Popisované boli aj alergické reakcie miestneho (začervenanie oka) aj celkového charakteru (svrbiaca vyrážka kože, žihľavka).
Účinná látka po vstrebaní do tela môže u niektorých ľudí vyvolať celkové príznaky ako sú bolesti hlavy, ospalosť, sucho v ústach a tráviace ťažkosti.
Opatrnosť je potrebná pri liečbe pacientov so závažným alebo nestabilným alebo neliečeným kardiovaskulárnym ochorením.
Prípravok Oftabrim má byť používaný s opatrnosťou u pacientov s depresiou, cerebrálnou alebo koronárnou insuficienciou, Raynaudovým syndrómom, ortostatickou hypotenziou alebo obliterujúcou tromboangiitidou.
Deti vo veku 2 rokov a staršie, najmä vo vekovom rozmedzí 2 až 7 rokov a/alebo deti s hmotnosťou ≤ 20 kg, majú byť liečené s opatrnosťou a majú byť pozorne sledované vzhľadom k vysokému výskytu a závažnosti somnolencie.
Benzalkóniumchlorid, konzervačná látka lieku Oftabrim, môže spôsobiť podráždenie oka. Zabráňte styku s mäkkými kontaktnými šošovkami.
Pred aplikáciou vyberte kontaktné šošovky z oka a počkajte aspoň 15 minút pred ich opätovným nasadením. Je známe, že benzalkóniumchlorid sfarbuje mäkké kontaktné šošovky.
Použité zdroje: základné zdroje textu