Ofev
Ofev je liek používaný pri niektorých pľúcnych ochoreniach. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina nintedanib.
Ofev a jeho princíp
Nintedanib blokuje bunkové receptory pre cievne, fibroblastové a epitelové rastové faktory. To narúša množenie a prežitie buniek tvoriacich výstelku ciev a niektorých väzivových buniek.
Využitie
Ofev sa využíva v terapii pacientov s niektorými formami pľúcnej fibrózy, čo je imunitne podmienené ochorenie spôsobujúce postupné väzivovatenie (a stratu funkcie) pľúcneho tkaniva.
Liek rozhodne nepatrí medzi bežne používané lieky a mal by byť predpisovaný len v špeciálnych centrách.
Podávanie
Liečbu liekom Ofev môžu začať iba lekári, ktorí majú skúsenosti s diagnostikou a liečbou IPF.
Odporúčaná dávka je 150 mg nintedanibu dvakrát denne podaných s odstupom približne 12 hodín. Dávku 100 mg dvakrát denne je odporúčané používať len u pacientov, ktorí netolerujú dávku 150 mg dvakrát denne.
Ak dôjde k vynechaniu dávky, je potrebné podávanie obnoviť podaním doporučenej dávky v následujúci plánovaný termín. Ak dôjde k vynechaniu dávky, pacient nesmie užiť dodatočnú dávku. Odporúčaná maximálna denná dávka 300 mg sa nesmie prekročiť.
Nintedanib môže poškodzovať ľudský plod. Ženy vo fertilnom veku treba poučiť, aby sa v čase, keď sú liečené prípravkom, vyhli otehotneniu. Je potrebné ich poučiť, aby počas liečby a ešte najmenej 3 mesiace po poslednej dávke lieku Ofev užívali účinnú antikoncepciu.
Vzhľadom na to, že nebol skúmaný účinok nintedanibu na metabolizmus a účinnosť hormonálnych antikoncepčných prípravkov, treba ako ďalšiu formu antikoncepcie používať bariérove metódy, aby nedošlo k otehotneniu.
Nevýhody
Najčastejšie hlásené nežiaduce reakcie súvisiace s použitím nintedanibu boli hnačka, nevoľnosť a vracanie, bolesť brucha, znížená chuť do jedla, úbytok telesnej hmotnosti a zvýšenie hladín pečeňových enzýmov.
Hnačka bola hlásená u 62,4% pacientov liečených nintedanibom. U 3,3% pacientov liečených nintedanibom bola hlásená hnačka závažnej intenzity.
Viac ako dve tretiny pacientov s hnačkou hlásili jej prvý nástup už počas prvých troch mesiacov liečby.
Hnačka viedla k trvalému ukončeniu liečby u 4,4% pacientov, v ostatných prípadoch bola kontrolovaná protihnačkovou liečbou, znížením dávky alebo prerušením liečby.
Zvýšené hladiny pečeňových enzýmov boli hlásené u 13,6% pacientov liečených nintedanibom. Zvýšené hladiny pečeňových enzýmov boli reverzibilné a nesúviseli s klinicky preukázanou chorobou pečene.
Použité zdroje: základné zdroje textu