Ofev

Ofev Ofev je liek používaný pri niektorých pľúcnych ochoreniach. Jeho účinnou zložkou je zlúčenina nintedanib.

Ofev a jeho princíp


Nintedanib blokuje bunkové receptory pre cievne, fibroblastové a epitelové rastové faktory. To narúša množenie a prežitie buniek tvoriacich výstelku ciev a niektorých väzivových buniek.

Využitie

Ofev sa využíva v terapii pacientov s niektorými formami pľúcnej fibrózy, čo je imunitne podmienené ochorenie spôsobujúce postupné väzivovatenie (a stratu funkcie) pľúcneho tkaniva.

Liek rozhodne nepatrí medzi bežne používané lieky a mal by byť predpisovaný len v špeciálnych centrách.

Podávanie

Liečbu liekom Ofev môžu začať iba lekári, ktorí majú skúsenosti s diagnostikou a liečbou IPF.

Odporúčaná dávka je 150 mg nintedanibu dvakrát denne podaných s odstupom približne 12 hodín. Dávku 100 mg dvakrát denne je odporúčané používať len u pacientov, ktorí netolerujú dávku 150 mg dvakrát denne.

Ak dôjde k vynechaniu dávky, je potrebné podávanie obnoviť podaním doporučenej dávky v následujúci plánovaný termín. Ak dôjde k vynechaniu dávky, pacient nesmie užiť dodatočnú dávku. Odporúčaná maximálna denná dávka 300 mg sa nesmie prekročiť.

Nintedanib môže poškodzovať ľudský plod. Ženy vo fertilnom veku treba poučiť, aby sa v čase, keď sú liečené prípravkom, vyhli otehotneniu. Je potrebné ich poučiť, aby počas liečby a ešte najmenej 3 mesiace po poslednej dávke lieku Ofev užívali účinnú antikoncepciu.

Vzhľadom na to, že nebol skúmaný účinok nintedanibu na metabolizmus a účinnosť hormonálnych antikoncepčných prípravkov, treba ako ďalšiu formu antikoncepcie používať bariérove metódy, aby nedošlo k otehotneniu.

Nevýhody

Najčastejšie hlásené nežiaduce reakcie súvisiace s použitím nintedanibu boli hnačka, nevoľnosť a vracanie, bolesť brucha, znížená chuť do jedla, úbytok telesnej hmotnosti a zvýšenie hladín pečeňových enzýmov.

Hnačka bola hlásená u 62,4% pacientov liečených nintedanibom. U 3,3% pacientov liečených nintedanibom bola hlásená hnačka závažnej intenzity.

Viac ako dve tretiny pacientov s hnačkou hlásili jej prvý nástup už počas prvých troch mesiacov liečby.

Hnačka viedla k trvalému ukončeniu liečby u 4,4% pacientov, v ostatných prípadoch bola kontrolovaná protihnačkovou liečbou, znížením dávky alebo prerušením liečby.

Zvýšené hladiny pečeňových enzýmov boli hlásené u 13,6% pacientov liečených nintedanibom. Zvýšené hladiny pečeňových enzýmov boli reverzibilné a nesúviseli s klinicky preukázanou chorobou pečene.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button