Nozitix

NozitixNozitix je voľne predajný prípravok, ktorý je odporúčaný pri ochoreniach dutiny nosovej a nosohltanu. Účinnou zložkou preparátu sú napríklad rastlinné oleje (mätový, olivový, eukalyptový, olej z Perile krovitej a olej z jedle sibírskej), vitamín E, hydrogénfosforečnan sodný, glycerol a laktoferín.

Nozitix a jeho princíp


Účinné látky vytvárajú na sliznici dutiny nosnej ochranný film, tlmia jej podráždenie a opuch a pôsobia ľahko protizápalovo.

Dôležité je aj zvlhčenie sliznice a zabránenie jej vysušovaniu. Vitamín E patrí medzi antioxidanty a chráni sliznicu pred oxidačným stresom.

Laktoferín je transportný glykoproteín prítomný napr. v slinách, mlieku alebo slzách. Je produkovaný tiež neutrofilnými leukocytmi. V organizme viaže voľné železo, čím spolu s transferínom znižuje jeho plazmatickú hladinu.

Vychytanie železa z prijímanej potravy už v slinách je významným nešpecifickým imunitným mechanizmom, pretože zabraňuje premnoženiu baktérií, ktoré využívajú voľné železo ako rastový faktor.

Katiónový N-koniec molekuly je navyše schopný priamo poškodiť membránu baktérií. Laktoferín prestupuje do buniek črevnej mukózy pomocou receptorov sprostredkujúcich endocytózu.

Najväčšia koncentrácia laktoferínu je v kolostre, v materskom mlieku potom jeho koncentrácia klesá.

Množstvo laktoferínu v sekrétoch stúpa pri zápalových procesoch. Využíva sa pri liečbe chronickej hepatitídy C a pri premnožení Helicobacter pylori.

Využitie

Nozitix pomáha pri prevencii a liečbe nádchy a zápalu nosa, dutín bakteriálneho, vírusového alebo alergického pôvodu. Éterický mätový olej obsiahnutý v prípravku naviac znižuje opuch nosovej sliznice.

Podávanie

Liečivo sa rozptyľuje vo forme emulzie, ktorá v mieste aplikácie vytvorí tenký, mäkký, ochranný film.

Vďaka tixotropným vlastnostiam sa emulzia rovnomerne nanáša a nesteká z povrchu nosovej sliznice.

Tým sa predĺži kontakt nosovej sliznice so všetkými zložkami prípravku, čím dochádza k tvorbe výrazne silnejšej ochrannej hydratačnej vrstvy ako tomu býva pri klasických nosových instiláciách.

Nevýhody

Aerodisperziu sa nedoporučuje používať v prípadoch, ak pacient trpí na alergiu na ktorúkoľvek zložku aerodisperzie, pokiaľ krváca z nosa alebo má poranený nos, pokiaľ je bezprostredne po operácii resp. chirurgickom zákroku v ústach alebo v nosohltane a u detí mladších ako 3 roky.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button