Namaxir

Namaxir

Namaxir je liek, ktorý sa používa menej často ako ostatné lieky a to na liečbu niektorých autoimunitných chorôb. Patrí totiž do skupiny imunosupresíva (lieky tlmiace imunitný systém) a jeho účinnou látkou je metotrexát.

Princíp lieku Namarix


Metotrexát funguje tak, že blokuje tvorbu nukleotidov, čo sú zložky bunkovej DNA. Týmto spôsobom je narušené množenie buniek, čo veľmi významne narúša vznik a dozrievanie bielych krviniek, ktoré tvoria chrbticu imunitného systému.

Okrem toho dokáže metotrexát tlmiť množenie nádorových buniek.

Využitie

Namaxir sa využíva v liečbe niektorých autoimunitných chorôb, kedy využívame jeho imunosupresívny účinok.

Príkladom takejto autoimunitnej choroby je reumatoidná artritída, niektoré formy psoriázy a menej často aj niektoré podoby Crohnovej choroby.

Podávanie

Veľkosť dennej dávky a dĺžka liečby závisia nielen na ošetrujúcom lekárovi, ale aj na závažnosti ochorenia. Namaxir sa vyrába v podobe roztoku, ktorý je určený na injekčnú aplikáciu pod kožu.

Dávka je prísne individuálna, no väčšinou sa začína dávkou 7,5 miligramov 1x týždenne.

Vzhľadom k tomu, že metotrexát narúša metabolizmus kyseliny listovej, podáva sa pacientom 1x týždenne aj kyselina listová v tabletách. Účinky liečby sú zvyčajne viditeľné až po 4 až 8 týždňoch.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Namaxir môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Tento liek má pomerne veľa nežiaducich účinkov, no dosť častá nevýhoda je negatívny účinok na pečeň, ktorú poškodzuje, čo sa prejavuje zvýšením pečeňových testov.

Okrem toho sa veľmi často objavujú bolestivé vredy v ústach, ktoré pacientov výrazne obťažujú.

Z ďalších závažných vedľajších účinkov boli pozorované tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, bolesti svalov, nedostatok bielych krviniek a časté infekcie, poškodenie pľúc (vznik pľúcnej fibrózy), poškodenie obličiek a vznik alergických reakcií. Celkovo musí byť dávka lieku výrazne redukovaná u ľudí s chorou pečeňou a obličkami.

Liek nie je určený pre deti, ktoré sú mladšie ako 3 roky a ženám počas tehotenstva alebo dojčenia.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button