Myogit

MyogitMyogit je liek zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov (NSPZL). Iný názov pre nich sú nesteroidné antiflogistiká alebo nesteroidné antireumatiká. Jedná sa bezkonkurenčne o jedny z najpredpisovanejších a najpoužívanejších liekov. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina diclofenac [diklofenak].

Liek Myogit a jeho princíp


Diclofenac pomáha v organizme tlmiť enzým zvaný cyklooxygenáza, ktorý je zodpovedný za tvorbu zlúčenín dôležitých pre zdarný priebeh zápalovej reakcie, látok zvyšujúcich telesnú teplotu a vyvolávajúcich pocit bolesti.

Z toho dôvodu pôsobí liek protizápalovo, tlmí bolesť (a ľahko znižuje horúčku).

Využitie

Tento liek využívame najmä na liečbu bolesti, patria sem predovšetkým bolesti ortopedické (akútny záchvat dny, zápaly šliach a kĺbov, bolesti chrbta, reumatoidná artritída, stavy po úrazoch a pod.).

Liek však možno využiť aj pri iných bolestiach (bolesti hlavy, migrény, bolestivá menštruácie, bolesti zubov) a k zosilneniu efektu je možné ho s istou opatrnosťou kombinovať s inými liekmi na bolesť.

Podávanie

Záleží na odporúčaní predpisujúceho lekára.

Myogit sa zvyčajne podáva v dávke jednej tablety pri ťažkostiach, maximálne sa odporúčajú 2-3 tablety denne podľa sily konkrétneho preparátu.

Za normálnych okolností by sa nemal užívať pravidelne vo veľkých dávkach, inak hrozia nežiaduce účinky.

Nevýhody

Protizápalové lieky môžu mať viacero vedľajších účinkov.

Pomerne typické sú najrôznejšie tráviace ťažkosti vrátane zvýšenia rizika krvácania do tráviacej trubice, žalúdočných zápalov a žalúdočných vredov.

Lieky môžu narušiť funkcie obličiek, vyvolať zvýšenie pečeňových testov, spôsobiť bolesti hlavy a alergické reakcie.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/myogit

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button