Monopost

MonopostMonopost je liek, ktorý často predpisujú oční lekári. Účinnou zložkou tohto preparátu je zlúčenina latanoprost.

Princíp lieku Monopost


Latanoprost je látka, ktorá je analógom jedného prostaglandínu.

Svojim účinkom zvyšuje odtok vnútroočnej tekutiny, čím znižuje vnútroočný tlak.

Využitie

Znižuje tlak v oku zvýšením prirodzeného odtoku tekutiny z oka do krvného obehu. Monopost sa používa na liečbu glaukómu s otvoreným uhlom a na očnú hypertenziu.

Oba tieto stavy sú spojené so zvýšením tlaku v oku a môžu ovplyvniť zrak.

Podávanie

Odporúčaná dávka pre dospelých (vrátane starších osôb) je jedna kvapka raz denne do postihnutého oka (očí). Najvhodnejší čas je večer.

Pacient by nemal používať tento liek viackrát ako raz denne, pretože účinnosť liečby môže byť znížená, ak si liek bude podávať častejšie.

Vždy je nutné používať liek presne tak, ako je to uvedené v informácii pre používateľa alebo ako povedal lekár.

Ak pacient nakvapkal príliš veľa kvapiek do oka, môže to viesť k miernemu podráždeniu oka a oči môžu slziť a sčervenať.

Nie je vhodné podávať liek tehotným alebo dojčiacim matkám. Pri použití lieku môže mať pacient na krátky čas zahmlené videnie.

Ak sa tak stane, nie je vhodné viesť vozidlá a obsluhovať nástroje a stroje.

Ak pacient nosí kontaktné šošovky, musia sa pred použitím lieku odložiť. Po použití sa musí počkať 15 minút, kým sa môžu vrátiť kontaktné šošovky naspäť.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Monopost môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Medzi veľmi časté vedľajšie účinky patrí napr. postupná zmena farby oka zvýšením množstva hnedého pigmentu vo farebnej časti oka známej ako dúhovka, sčervenanie oka, podráždenie oka (pocit pálenia, pocit piesku v očiach, svrbenie, pichanie alebo pocit cudzieho telesa v oku), postupná zmena očných rias na liečenom oku a jemných chĺpkov okolo liečeného oka, pozorovateľné predovšetkým u ľudí z japonského pôvodu.

Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. opuch očného viečka, suché oko, zápal alebo podráždenie povrchu oka (keratitída), rozmazané videnie a zápal spojoviek, kožná vyrážka.

Zriedkavé vedľajšie účinky zápal dúhovky – farebnej časti oka (iritída/uveitída), opuch sietnice (makulárny edém), príznaky opuchu alebo poškriabania/poškodenia povrchu oka, opuch okolo oka (periorbitálny edém), svetloplachosť (fotofóbia), kožné reakcie na očných viečkach, stmavnutie pokožky očných viečok, astma, zhoršenie astmy a skrátenie dychu (dyspnoe).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button