MicardisPlus

MicardisPlusMicardisPlus (často označovaný ako Micardis Plus) je kombinovaný preparát, ktorý obsahuje dve účinné zlúčeniny – telmisartan patriaci medzi sartany a hydrochlorotiazid, ktorý patrí medzi diuretiká.

Princíp lieku MicardisPlus


Preparát kombinuje účinok oboch jeho zložiek na kardiovaskulárny systém, kedy dochádza k rozšíreniu krvných ciev a k zvýšenému výdaju moča obličkami, čo dohromady vedie k poklesu krvného tlaku.

Použitie

Preparát MicardisPlus používame na liečbu vysokého krvného tlaku.

Liek je vhodný skôr u pacientov, ktorých krvný tlak je už pomocou liekov stabilizovaný, a kedy sa snažíme obmedziť množstvo podávaných tabliet.

Kombinovaný preparát umožní podať dve účinné zložky v jednej tablete a tým zvýšiť ochotu (odborne compliance) pacienta na liek.

Podávanie

Preparát MicardisPlus sa nesmie užívať bez odporúčania lekára.

Liek má viac foriem podľa aktuálneho obsahu oboch zlúčenín, najnižšia dávka je 40 /12.5 miligramov (40 mg telmisartanu + 12.5 mg hydrochlorotiazidu) a najsilnejší dávka je 80/25 miligramov (80 mg telmisartanu + 25 mg hydrochlorotiazidu). Bežne používaná dávka je jedna tableta denne.

Tablety je vhodné užívať každý deň v rovnakom čase. MicardisPlus môže pacient užívať s jedlom alebo bez jedla.

Tablety sa majú prehltnúť a zapiť vodou alebo iným nealkoholickým nápojom. Dôležité je, aby sa MicardisPlus užíval každý deň, až kým lekár nepovie inak.

Niektorí ľudia, pri užívaní tohto lieku majú závraty alebo sa cítia unavení. Nie je vhodné viesť vozidlo alebo obsluhovať stroje, keď má pacient závraty alebo je unavený.

Tento liek sa nesmie podávať tehotným a dojčiacim ženámUžívanie MicardisPlusu u detí a dospievajúcich do 18 rokov sa neodporúča. 

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Sartany majú inak efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospiron) môžu spôsobiť hyperkalémiu.

Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie. Diuretikum môže spôsobiť dehydratáciu a rozvrat vnútorného prostredia organizmu.

Medzi menej časté vedľajšie účinky patrí napr. pocit brnenia, mravčenia a pichania (parestézia), pocit závratu (vertigo), rýchly tep srdca (tachykardia).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button