Lakea

LakeaLakea so radí do liekovej skupiny sartany. Sartany sú jedny z najvyužívanejších liekov na krvný tlak a užíva ich podstatná časť interne sledovaných pacientov. Účinnou zložkou prípravku je zlúčenina losartan.

Princíp lieku Lakea


Losartan blokuje bunkové receptory pre zlúčeninu angiotenzín II. Tá vzniká v našom organizme a má mnoho funkcií vrátane zvyšovania krvného tlaku.

Zablokovanie angiotenzínu II je v dôsledku podobné účinku ACE-inhibítorov (tie blokujú samotný vznik angiotenzínu II). Sartany a ACE-Inhibítory sú preto dosť podobné lieky, je nutné však priznať, že ACE-Inhibítory sú predsa len o niečo účinnejšie.

Využitie

Lakea môže byť použitá v podobných indikáciách ako ACE-Inhibítory, tj. pri vysokom tlaku a u chorôb srdca (stavy po infarktoch, srdcové zlyhávanie a pod.).

Vhodné sú v situácii, keď sa vysoký tlak kombinuje s postihnutím obličiek pri cukrovke 1. typu a 2. typu.

Sartany však všeobecne podávame skôr ako druhú voľbu, keď ACE-Inhibítory nemožno použiť (napríklad pri nepríjemnom suchom kašli, ktorý ACE-Inhibítory narozdiel od sartanov spôsobujú).

Podávanie

Záleží na odporúčaní ošetrujúceho lekára a na indikácii preparátu Lakea.

Prípravok sa vyrába ako tablety o sile 50 miligramov a bežná dávka pre dospelého človeka sú 1-2 tablety denne. Maximálna denná dávka 100 miligramov by nemala byť prekročená.

Nevýhody

Nežiaduce účinky sú zriedkavé. Preparát môže sám o sebe alebo v kombinácii s inými liekmi na tlak spôsobiť prudké zníženie tlakukolaps.

V kombinácii s inými liekmi (typicky s Verospironom) môžu sartany vyvolať nebezpečnú hyperkaliémiu. Sartany by nemali byť podávané v tehotenstve a dojčiacim matkám.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/lakea

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button