Lactulosa
Lactulosa je liek, ktorý sa radí do skupiny preháňadiel (laxatív), čo sú lieky proti zápche. Hlavnou účinnou zložkou je laktulóza, čo je synteticky vyrobený cukor (presnejšie disacharid) zložený z galaktózy a fruktózy.
Princíp lieku Lactulosa
Laktulóza nie je na rozdiel od klasických stráviteľných cukrov štiepená enzýmami črevnej sliznice a dostáva sa do hrubého čreva, kde je naštiepená črevnými baktériami.
Produkty tejto reakcie sú mastné kyseliny s krátkym reťazcom.
Dôsledkom je stimulácia hybnosti čreva, ľahko znížená absorpcia vody a okyslenie prostredia čreva, ktoré zvýši počet acidofilných baktérií.
Celkovým účinkom je zmäkčenie stolice, zvýšenie dennej frekvencie stolíc a nižšia výroba amoniaku metabolizmom črevných baktérií
Využitie
Lactulosu môžeme využiť všade tam, kde si neželáme zápchu a tuhú stolicu.
Môže ísť o chronickú zápchu ako takú, prípadne o prevenciu výskytu tuhej stolice u podráždených vnútorných hemoroidov, alebo pri bolestivej ritnej trhline.
Úplne zásadný je podiel Lactulosy na terapii tzv. pečeňovej encefalopatie, čo je porucha mozgových funkcií u ľudí s chorou pečeňou (typicky zhoršená pokročilá cirhóza pečene), ktorá je spôsobená dusíkatými zlúčeninami vstrebávanými v črevách. A práve jednou z týchto dusíkatých zlúčenín je už vyššie spomínaný amoniak.
Podávanie
Dávkovanie je značne individuálne. Lactulosa sa vyrába v podobe roztoku a sirupu, bežná dávka býva 1-3 polievkové lyžice denne.
Všeobecne dávkujeme tak, aby pacient nemal hnačka, u pečeňovej encefalopatie je vhodné dosiahnuť 2-3 mäkké stolice denne.
Nevýhody
Lactulosa nemá zásadné nevýhody, predávkovanie však môže vyvolať plynatosť, bolesti brucha a pomerne logicky aj vznik hnačiek. V takom prípade je nutné dávku znížiť.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/lactulosa
Použité zdroje: základné zdroje textu