Kerstipon

KerstiponKerstipon je liek zo skupiny tzv. inhibítorov acetylcholínesterázy, jeho účinna zlúčenina je zlúčenina rivastigmín.

Princíp


Rivastigmín vie zablokovať niektoré enzýmy (acetylcholínesterázu a butyrylcholínesterázu) rozkladajúce zlúčeninu acetylcholín.

Acetylcholín patrí medzi mozgové neurotransmitery, čo sú zjednodušene povedané zlúčeniny prenášajúce vzruchy medzi nervovými bunkami.

Blokovanie acetylcholínesterázy vedie k zvýšeniu účinku acetylcholínu, čo má mať efekt proti prejavom demencie (poruchy pamäti).

Využitie

Kerstipon sa využíva na terapiu ľahkých a stredne ťažkých foriem Alzheimerovej demencie, okrem toho sa podáva aj u iných foriem demencie vrátane demencie pri Parkinsonovej chorobe.

Podávanie

Preparát sa má používať iba podľa odporúčaní predpisujúceho lekára. Liek sa vyrába v podobe tabliet o sile 1,5-6 miligramov.

Bežná úvodná dávka dospelého človeka je 1,5 miligramu podávaných dvakrát denne s následným navyšovaním.

Nevýhody

Nežiadúce účinky Kerstiponu nebývajú väčšinou závažné, najčastejšie boli popisované tráviace ťažkosti ako je nevoľnosť a vracanie, okrem toho si niekedy pacienti sťažujú na slabosť, motanie hlavy, bolesti hlavy a malátnosť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kerstipon

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button