Vyliec.sk > Liek > Invirase

Invirase

InviraseInvirase je liek s antivírusovým účinkom ktorý obsahuje liečivo sachinavir (sakvinavir). Patrí do triedy liekov nazývaných inhibítory proteáz. Používa sa pri liečbe infekcií vyvolaných vírusom ľudskej imunodeficiencie (HIV). Tento liek sa používa u dospelých HIV-1-infikovaných pacientov. Invirase sa používa v kombinácii s ritonavirom (Norvirom) a inými antiretrovírusovými liekmi.


Princíp lieku Invirase

Sakvinavir v bunkách napadnutých vírusom zablokuje vírusovú proteázu, čo naruší schopnosť vírusu tvoriť bielkovinové zložky vírusových častíc. Vďaka tomu vznikajú neúplné vírusové častice a je narušená schopnosť vírusu sa množiť.

Využitie

Tento liek sa používa v terapii niektorých foriem HIV infekcie. Zvyčajne sa podáva v kombinácii s ďalšími protivírusovými liekmi blokujúcimi množenie HIV vírusu.

Podávanie

Odporučená dávka tohto lieku je 1000 mg (2 x 500 mg filmom obalené tablety) dvakrát denne s ritonavirom 100 mg dvakrát denne v kombinácii s inými antiretrovirotikami. Na liečbu predtým neliečených pacientov sa na začiatku liečby s Invirase/ritonavirom odporúča úvodná dávka Invirase 500 mg (1 x 500 mg filmom obalená tableta) dvakrát denne s ritonavirom v dávke 100 mg dvakrát denne v kombinácii s inými antiretrovirotikami prvých 7 dní liečby.

Po 7 dňoch je odporúčaná dávka Invirase 1 000 mg dvakrát denne s ritonavirom v dávke 100 mg dvakrát denne v kombinácii s inými antiretrovirotikami. Pacienti, ktorí prechádzajú priamo z liečby iným proteázovým inhibítorom užívaným s ritonavirom alebo prechádzajú z liečby na báze nenukleozidového inhibítora reverznej transkriptázy bez „wash-out“ periódy, majú začať a pokračovať so štandardnou odporúčanou dávkou tohto lieku 1 000 mg dvakrát denne s ritonavirom v dávke 100 mg dvakrát denne.

Nežiadúce účinky

Počas liečby infekcie HIV môže dôjsť k zvýšeniu telesnej hmotnosti a hladín lipidov a glukózy v krvi.

Toto čiastočne súvisí so zlepšeným zdravotným stavom a so životným štýlom a v prípade hladín lipidov v krvi to niekedy súvisí so samotnými liekmi proti infekcii HIV. Váš lekár vás bude vyšetrovať kvôli týmto zmenám.

Pozrite a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Najčastejšie (u viac ako desať zo sto osôb) uvádzané vedľajšie účinky sachinaviru podaného s ritonavirom sa týkajú gastrointestinálneho traktu, a patrí k nim nevoľnosť, hnačka, únava, vracanie, plynatosť a bolesť brucha. Taktiež boli veľmi často hlásené zmeny laboratórnych ukazovateľov (napr. vyšetrenia krvi alebo moču).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.