Invirase

InviraseInvirase je liek s antivírusovým účinkom ktorý obsahuje liečivo sachinavir (sakvinavir). Patrí do triedy liekov nazývaných inhibítory proteáz. Používa sa pri liečbe infekcií vyvolaných vírusom ľudskej imunodeficiencie (HIV). Tento liek sa používa u dospelých HIV-1-infikovaných pacientov. Invirase sa používa v kombinácii s ritonavirom (Norvirom) a inými antiretrovírusovými liekmi.

Princíp lieku Invirase


Sakvinavir v bunkách napadnutých vírusom zablokuje vírusovú proteázu, čo naruší schopnosť vírusu tvoriť bielkovinové zložky vírusových častíc.

Vďaka tomu vznikajú neúplné vírusové častice a je narušená schopnosť vírusu sa množiť.

Využitie

Tento liek sa používa v terapii niektorých foriem HIV infekcie.

Zvyčajne sa podáva v kombinácii s ďalšími protivírusovými liekmi blokujúcimi množenie HIV vírusu.

Podávanie

Odporučená dávka tohto lieku je 1000 mg (2 x 500 mg filmom obalené tablety) dvakrát denne s ritonavirom 100 mg dvakrát denne v kombinácii s inými antiretrovirotikami.

Na liečbu predtým neliečených pacientov sa na začiatku liečby s Invirase/ritonavirom odporúča úvodná dávka Invirase 500 mg (1 x 500 mg filmom obalená tableta) dvakrát denne s ritonavirom v dávke 100 mg dvakrát denne v kombinácii s inými antiretrovirotikami prvých 7 dní liečby.

Po 7 dňoch je odporúčaná dávka Invirase 1 000 mg dvakrát denne s ritonavirom v dávke 100 mg dvakrát denne v kombinácii s inými antiretrovirotikami.

Pacienti, ktorí prechádzajú priamo z liečby iným proteázovým inhibítorom užívaným s ritonavirom alebo prechádzajú z liečby na báze nenukleozidového inhibítora reverznej transkriptázy bez „wash-out“ periódy, majú začať a pokračovať so štandardnou odporúčanou dávkou tohto lieku 1 000 mg dvakrát denne s ritonavirom v dávke 100 mg dvakrát denne.

Nežiadúce účinky

Počas liečby infekcie HIV môže dôjsť k zvýšeniu telesnej hmotnosti a hladín lipidov a glukózy v krvi.

Toto čiastočne súvisí so zlepšeným zdravotným stavom a so životným štýlom a v prípade hladín lipidov v krvi to niekedy súvisí so samotnými liekmi proti infekcii HIV.

Váš lekár vás bude vyšetrovať kvôli týmto zmenám.

Najčastejšie (u viac ako desať zo sto osôb) uvádzané vedľajšie účinky sachinaviru podaného s ritonavirom sa týkajú gastrointestinálneho traktu, a patrí k nim nevoľnosť, hnačka, únava, vracanie, plynatosť a bolesť brucha.

Taktiež boli veľmi často hlásené zmeny laboratórnych ukazovateľov (napr. vyšetrenia krvi alebo moču).

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button