Humulin R

Humulin RHumulin R je liek, ktorý sa používa na liečbu cukrovky. Patrí do skupiny antidiabetiká a jeho účinnou látkou je synteticky vyrábaný humánny inzulín s rýchlym pôsobením a krátkym polčasom účinku.


Princíp lieku Humulin R

Synteticky vyrábaný ľudský inzulín má rovnaké zloženie ako inzulín produkovaný bunkami pankreasu. Po aplikácii umožňuje vstup glukózy do buniek tkanív a tým dochádza k poklesu koncentrácie krvného cukru.

Využitie

Humulin R je určený na liečbu cukrovky, udržanie normálnej hladiny krvného cukru a ako prevencia hyperglykémie.

Liek je v rámci pravidelnej inzulinoterapie obvykle aplikovaný pred jedlom a býva kombinovaný s dlho pôsobiacim inzulínom. Typicky u cukrovky 2. typu často nájdeme kombinácie inzulínu s perorálnymi antidiabetikami.

Podávanie

Tento liek sa vyrába v podobe roztoku, ktorý sa aplikuje injekčne podkožne (brucho, stehno, zadok). Dávkovanie je dané v medzinárodných jednotkách (IU – International Units) a konkrétne podávaná dávka je vždy prísne individuálna. V zdravotníckom zariadení pod dohľadom lekára je v určitých situáciách možné podať tento inzulín aj vnútrožilovo (napr. v infúzii, dávkovačom, a pod.). Liek sa užíva výhradne po jedle.

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj Humulin R môže spôsobovať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť u každého pacienta.

Bio a Raw potraviny

Hlavným nežiaducim účinkom inzulínov je príliš silný pokles krvného cukru (hypoglykémia). Zvyčajne je dôvodom nedostatočný prísun potravy, alkoholový exces alebo nadmerná fyzická aktivita. Hypoglykémia môže byť veľmi nebezpečná a veľmi zákerná po užití dlho a veľmi dlho pôsobiaceho inzulínu, alebo pri kombinácii inzulínu s perorálnymi antidiabetikami. V takýchto prípadoch sa totiž môže opakovať aj po zdanlivom zlepšení stavu.

Pri dlhodobej podkožnej aplikácii môže dôjsť k poškodeniu tukovej vrstvy v miestach vpichov (inzulínová lipodystrofia). U citlivejších pacientov nie je vylúčený vznik alergickej reakcie, ktorej príznaky sú vyrážky, pokles krvného tlaku, dýchavičnosť búšenie srdca.

Liek nesmú užívať pacienti, ktorí majú podozrenie na nízku hladinu cukru v krvi.

Humulin R nie je vhodný pre pacientov, ktorí sú mladší ako 18 rokov.

Počas liečby je nutné, aby sa pacient vyhýbal konzumácii alkoholických nápojov.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Liek môže ovplyvniť pozornosť, ktorá je potrebná pri riadení vozidla alebo pri obsluhe stroja.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.