Hartil
Hartil je liek patriaci medzi ACE-Inhibítory, čo sú v internej medicíne jedny z nejpredpisovanejších liekov na tlak. Účinnou zložkou preparátu je zlúčenina ramipril.
Princíp
Ramipril zasahuje do metabolizmu a blokuje premenu angiotenzínu I na angiotenzín II, čo má za dôsledok rozšírenie krvných ciev a zníženie krvného tlaku.
Okrem toho je tu blahodarný vplyv na srdcový sval a na tkanivo obličiek.
Využitie
Všeobecne povedané podávame tento liek na vysoký krvný tlak. Vzhľadom k jeho pozitívnym účinkom sa predpisuje aj u ochorenia srdcového svalu (stavy po infarktoch, rôzne kardiomyopatie vrátane diletačnej, angina pectoris a pod.), u zlyhávania srdca a ochorenia obličiek (napr. poškodenie obličiek u cukrovky 1. typu alebo 2. typu, niektoré glomerulonefritídy a ďalšie príčiny zlyhávania obličiek).
Používa sa aj do kombinovaných preparátov s inými účinnými látkami, napríklad s diuretikami.
Odvodený kombinovaný preparát sa v tomto prípade označuje ako Hartil-H a ide o kombináciu ramiprilu s diuretikom hydrochlorotiazidom.
Použitie
Záleží na predpisujúcom lekárovi. Najčastejšie sa podáva hartil o sile 2,5-10 miligramov za deň.
Celková denná dávka by nemala presiahnuť 10 miligramov.
Nevýhody
Predávkovanie alebo kombinácia s inými liekmi na tlak môže spôsobiť jeho prílišné zníženie. ACE-Inhibítory všeobecne majú efekt na hladinu draslíka v krvi, ktorú zvyšujú a pri kombinácii s inými liekmi (napr. s Verospironom) môžu spôsobiť hyperkaliémiu.
Málo závažným, ale častým a výrazne obťažujúcim nežiaducim účinkom je nepríjemný suchý kašeľ, ktorý je bežným dôvodom vysadenia lieku.
Podávanie v tehotenstve a u dojčiacich žien je zakázané.
Použité zdroje: základné zdroje textu