Genvoya

GenvoyaGenvoya je liek, ktorý patrí medzi kombinované antivírové preparáty (antivirotiká) a jeho účinnou zložkou sú zlúčeniny tenofovir, elvitegravir, kobicistat a emtricitabín.

Princíp lieku Genvoya


Tenofovir dokáže v ľudských bunkách napadnutých niektorými vírusmi zablokovať vírusové enzýmy známe ako reverzná transkriptáza pri HIV víruse a DNA polymeráza pri víruse žltačky typu B.

Elvitegravir tlmí enzým známy ako vírusová integráza, kobicistat výrazne zosilňuje funkciu elvitegraviru a emtricitabín pomáha blokovať reverznú transkriptázu.

Použitie

Genvoya je tableta na liečbu infekcie vírusom ľudskej imunodeficiencie 1 (HIV-1) u dospelých a dospievajúcich vo veku 12 rokov a starších s telesnou hmotnosťou najmenej 35 kg.

Zvyčajne sa podáva samostatne, ide o veľmi účinnú formu terapie, kedy sa jednotlivé zložky prípravku vzájomne posilňujú.

Genvoya znižuje množstvo HIV v tele. To zlepší imunitný systém a zníži riziko vzniku ochorení spojených s infekciou HIV.

Podávanie

Vyrába sa v podobe tabliet o sile 150/150/200/10 miligramov (150 mg elvitegraviru + 150 mg kobicistatu + 200 mg emtricitabínu + 10 mg tenofoviru).

U dospelých ľudí sa zvyčajne užíva 1 tableta denne, presnú dávku však musí stanoviť skúsený lekár, bez ktorého vedomia nesmie byť liek podávaný. Tableta sa má užívať s jedlom, nesmie sa deliť, hrýzť ani drviť.

Nesmie sa užívať súčasne s antacidami ani multivitamínovými výživovými doplnkami. Ak pacient užíva antacidum, ako je hydroxid hlinitý/horečnatý, alebo nejaký multivitamínový výživový doplnok, je vhodné ho užiť najmenej 4 hodiny pred alebo najmenej 4 hodiny po užití lieku.

Tento liek sa nesmie podávať tehotným ani dojčiacim ženám. Taktiež sa nesmie podávať  deťom vo veku 11 rokov alebo mladším, alebo s telesnou hmotnosťou nižšou než 35 kg. Genvoya môže spôsobiť závraty.

Ak má pacient pocit závratu, nie je vhodné aby viedol vozidlá ani obsluhoval stroje.

Nevýhody

Počas liečby infekcie HIV môže dôjsť k zvýšeniu telesnej hmotnosti a hladín lipidov a glukózy v krvi. Toto čiastočne súvisí so zlepšeným zdravotným stavom a so životným štýlom a v prípade hladín lipidov v krvi to niekedy súvisí so samotnými liekmi proti infekcii HIV.

Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Genvoya môže pri pravidelnom podávaní spôsobiť rôzne tráviace ťažkosti, únavu, bolesti hlavy, motanie hlavy, kožné vyrážky, nechutenstvo a ďalšie.

Pomerne často bolo pri terapii pozorované zvýšené hodnoty pečeňových testov, výnimočne zhoršenie funkcie obličiek a veľmi vzácne aj ich zlyhanie.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button