Gefemin

GefeminGefemin je antikoncepčná tableta, ktorá sa používa na ochranu pred otehotnením. V balení nájdete dva druhy tabletiek. Každá žltá tableta obsahuje malé množstvo dvoch rôznych ženských hormónov, 0,060 mg gestodénu a 0,015 mg etinylestradiolu. Biele tablety neobsahujú liečivá (len neúčinné zložky alebo pomocné látky) a sú známe ako placebo tablety.

Princíp prípravku Gefemin


Antikoncepčné tablety, ktoré obsahujú dva hormóny, sa nazývajú „kombinované tablety“. Vzhľadom na malé množstvo hormónov je Gefemin takzvaná nizkodávková tableta.

Pretože sú obidva hormóny vo všetkých tabletách v balení sú kombinované v rovnakom množstve, preto sa Gefemin označuje ako jednofázová kombinovaná tableta.

Využitie

Gefemin je antikoncepčná tableta, ktorá sa používa na ochranu pred otehotnením.

Tento liek, podobne ako iné antikoncepčné lieky, nechráni pred infekciou HIV (AIDS) ani pred ďalšími pohlavne prenosnými chorobami.

Podávanie

Tablety sa musia užívať každý deň približne v rovnakom čase, v prípade potreby s malým množstvom vody, v poradí označenom na obale blistrového balenia.

Užívanie tabliet je nepretržité. Počas 28 po sebe nasledujúcich dní sa užíva jedna tableta denne. Každé nasledujúce balenie sa začína užívať deň po užití poslednej tablety predošlého balenia.

Krvácanie z vysadenia sa zvyčajne začína na 2. ‑ 3. deň po začatí užívania placebo tabliet (posledný rad) a nemusí byť ukončené pred začatím užívania ďalšieho balenia.

Pri začatí užívania: Bez predchádzajúceho užívania hormonálneho kontraceptíva [v predchádzajúcom mesiaci]. Užívanie tabliet sa musí začať v 1. deň prirodzeného cyklu ženy (t.j. prvý deň jej menštruačného krvácania). Liek nie je indikovaný v gravidite.

Ak sa užívateľka oneskorí s užitím ktorejkoľvek tablety o menej ako 12 hodín, antikoncepčná ochrana nie je znížená.

Žena má užiť tabletu, hneď ako si na to spomenie a ďalšie tablety má užívať vo zvyčajnom čase.  Ak žena počas užívania tohto lieku  otehotnie, užívanie sa musí ihneď ukončiť.

Nevýhody

Tak ako všetky lieky, aj tento prípravok môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.

Najčastejšie hlásené vedľajšie účinky (viac ako 10 %) u žien užívajúcich tento liek sú zriedkavá alebo žiadna menštruácia počas alebo po skončení užívania tabletiek, krvácanie medzi cyklami alebo bolesť hlavy vrátane migrény.

Časté vedľajšie účinky (môžu postihovať 1 až 10 používateliek zo 100):

  • výkyvy nálad vrátane depresie alebo zmien záujmu o sex
  • nevoľnosť, vracanie alebo bolesť brucha
  • nervozita alebo závrat
  • bolesť počas menštruácie alebo zmena intenzity menštruačného krvácania
  • problémy s prsníkmi ako bolesť, citlivosť, opuch alebo výtok

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button